POTREBUJEM sa zhuliť (pohľad závislého)

Som tvoje dieťa alebo manžel alebo priateľ. No zmenil som sa. Už ti nepatrím. Nestojím o teba. Nie tak, ako to odo mňa chceš. Zaujíma ma, ako sa zhulím. CHCEM sa zhuliť. Urobím ČOKOĽVEK, aby som sa zhulil. MILUJEM zhulenosť. POTREBUJEM sa zhuliť… a prekročím ťa, aby som to urobil.

Keď na teba hľadím, nevidím TEBA. Vidím prostriedok na dosiahnutie cieľa. Máš peniaze. Chcem ich. A bodka.

Read morePOTREBUJEM sa zhuliť (pohľad závislého)

23.11.2017 – HOVORME O NÁSILÍ NAHLAS (pozvánka)

Pozývame vás na zaujímavú a potrebnú diskusiu HOVORME O NÁSILÍ NAHLAS, ktorá sa uskutoční už 23. novembra 2017 o 18,00 hod. v Komunitnom centre ÚNIK na Ferienčíkovej ul. 5 v Bratislave, Starom Meste. Ide o anonymnú diskusiu pre obete domáceho a sexuálneho násilia, v ktorej si budete môcť vypočuť názory a rady troch odborníčok aj samotnej obete násilia, ktorá dnes už žije svoj vlastný dôstojný život.

Čítaj viac na stránke organizátora podujatia TU.

Read more23.11.2017 – HOVORME O NÁSILÍ NAHLAS (pozvánka)

MUDr. Janka Nosková, MPH: Emočná inteligencia (videoprednáška)

* Poznáte svoje emócie?
*.Viete ich pomenovať?
*.Viete ich kontrolovať?
*.Dokážete rozvíjať emocionálnu inteligenciu u svojich detí, alebo im vytvárate v pocitoch skôr chaos?

O praktických situáciách v dysfunkčných rodinách a pri výchove detí rozpráva MUDr. Janka Nosková, detská lekárka, predsedníčka Občianskeho združenia Život a zdravie. Možno aj vy ste vyrástli v rodine, kde úradoval alkohol alebo iná návyková látka, prípadne sa v nej vyskytlo týranie a zanechalo to na vás stopy – ste spoluzávislí. Prednáška vám pomôže porozumieť sebe a tiež svojim deťom. A tiež pozrieť sa trochu inými očami na svojich rodičov, ktorí vám mohli odovzdať len to, čo sami dostali a čo sa naučili od svojich rodičov. Na konci cesty je nádej: nie sme bezmocní, vieme sa rozhodnúť, či pôjdeme ďalej cestou trápenia, alebo sa pustíme po novej ceste k zdravším emóciám a vzťahom.

Read moreMUDr. Janka Nosková, MPH: Emočná inteligencia (videoprednáška)

MUDr. Janka Nosková, MPH: Mali by sme milovať svojich blížnych

hiding-1209131_1280Je ľahké milovať milých ľudí. Trochu ťažšie je mať rád protivných a najhoršie je to s problémovými členmi vlastnej rodiny…

Naša schopnosť milovať sa rodí v detstve. Keďže neexistuje dokonalá rodina, aj náš spôsob lásky je nedokonalý. Každý z nás potrebuje „opraviť“ svoj spôsob „milovania“, ktorý sa naučil ako dieťa.  Ľudovo povedané: všetci sa najskôr musíme „vyliečiť z detstva“ a potom sme schopní narodiť sa znova a fungovať vo vzťahoch tak ako to my chceme, nie ako to chcú naše nepochopiteľné reakcie a pocity.

Read moreMUDr. Janka Nosková, MPH: Mali by sme milovať svojich blížnych

Susan Cainová: Ticho

Pôvodný angl. názov: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking. V češtine vyšlo vo vydavateľstve Jan Melvil Publishing, 2012. 346 s.

Cítite sa previnilo, že ste radi ticho a sami? Táto kniha je dôkladným rozborom, polemikou, ale tiež celkom praktickým návodom, ako obidvom typom pováh uľahčiť spolužitie. Autorka dokladá, ako schopnosti introvertov, vrátane vodcovských, bývajú v ére ideálu extraverzie prehliadané, podceňované a systematicky potlačované, a zaoberá sa skúmaním ďalekosiahleho dopadu uprednostňovania extrovertov. Súčasne pátra po najnovších poznatkoch v odbore psychológie a neurovedy, s cieľom odhaliť prekvapujúce rozdiely medzi extrovertmi a introvertmi.

Read moreSusan Cainová: Ticho

Dr. Julián Melgosa: Objav svoju hodnotu

Objav svoju hodnotuMartin, Advent-Orion 2015. 192 strán 17,5 x 25 cm, viaz.

Čo je to sebadôvera?
Ako vzniká?
Ktoré faktory ju ovplyvňujú?

Každý, kto chce dosiahnuť životné ciele, musí poznať svoju hodnotu. Nízka sebadôvera je najväčšou prekážkou, ak chceme rozpoznať vlastné schopnosti a dosiahnuť, po čom túžime.

Read moreDr. Julián Melgosa: Objav svoju hodnotu

Vina a hanba

KDE SA VZALI NA SVETE?

V Biblii sa s HANBOU stretávame prvýkrát v rajskej záhrade, keď Eva a po nej Adam napriek Božiemu zákazu zjedli ovocie zo stromu poznania dobrého a zlého.

Keď počuli hlas Hospodina Boha, ktorý sa prechádzal po záhrade za popoludňajšieho vánku, ukryl sa človek i jeho žena pred Hospodinom Bohom medzi stromy záhrady. Hospodin Boh zavolal na človeka a opýtal sa ho: „Kde si?“ On odpovedal: „Počul som tvoj hlas v záhrade, zľakol som sa, pretože som nahý, a tak som sa skryl.   (1 Moj 3,8-10)

Read moreVina a hanba

Zmena životného štýlu pomáha pri abstinencii

závislosť a výživa„Intervencia v oblasti výživy od kvalifikovaného dietetika je dôležitou súčasťou liečby a uzdravenia sa z chemickej závislosti.“

Je životne dôležité, aby bol kvalifikovaný odborník na výživu súčasťou uzdravovania a základom prevencie recidívy u každého jednotlivca. Dôsledkom zneužívania drog a alkoholu je oslabenie z hľadiska výživy. Jej chronické zhoršenie spôsobuje vážne poškodenie pečene a mozgu, čo ešte posilňuje túžbu po drogách a alkohole a udržiava psychologický aspekt závislosti.

Read moreZmena životného štýlu pomáha pri abstinencii