11. január (zamyslenie Al-Anon)

Žila raz jedna žena, ktorá bola veľmi nešťastná. Keby ste sa jej spýtali, prečo vlastne, zúfalo by vám odpovedala: „Kvôli všetkému!“ A potom by prešla k najmučivejším podrobnostiam o svojom utrpení, o hrozných veciach, ktoré urobil jej manžel, o starostiach, ktoré mala so svojimi deťmi. V tvári mala vyrytý ustrašený žalostný výraz. Hoci bola pekné dievča, nevidela dôvod, prečo by sa mala o seba starať a vyzerať upravene; okrem toho na to nemala čas. Kým svoju pozornosť upierala na temnú stránku, komunikácia a láska medzi ňou a jej rodinou sa stále zmenšovala. Vyhýbali sa jej aj priatelia, čo ešte zväčšilo jej pocit krivdy voči životu. Samozrejme, že všetko by bolo v poriadku, keby jej manžel prestal piť – a to mu pripomínala každý deň.

Raz za čas ju niekto priviedol na stretnutie Al-Anon, ona to však vnímala tak, že všetci prítomní sú tam len na to, aby si vypočuli jej posledné katastrofické správy.

Raz večer jej jedna členka Al-Anonu, ktorá bola odhodlaná jej podľa možnosti pomôcť, vyložila karty na stôl. Povedala jej, že všetci prítomní majú veľa problémov, ale s pomocou Al-Anonu a vzájomnou pomocou sa ich naučili nezveličovať. „Prečo sa nepokúsiš pre zmenu usmievať a potom uvidíš, čo sa stane? Pre tvojho manžela to bude možno šok, keď uvidí, že prežívaš radosť, a rozbehne sa do AA.“

A či tomu veríte alebo nie, po čase sa to stalo!

predošlé   ♦   nasledujúce