13. apríl (zamyslenie Al-Anon)

Niet divu, že tak v AA, ako aj Al-Anone sa zdôrazňuje dôležitosť žitia len deň po dni. Ako veľa vzácneho času na uvažovanie premrháme tým, že sa trápime nad svojimi chybami z minulosti a premeškanými príležitosťami! Ako často nás naše krízové predstavy zrádzajú, až začneme špekulovať o tom, „čo sa stane teraz“ .

Včerajšok nemá nijakú hodnotu okrem skúseností, ktoré môžeme využiť na to, aby boli dnešok a budúcnosť oveľa plodnejšie.

Spočiatku môže byť zložité zbaviť sa týchto negatívnych návykov v zmýšľaní. No úľavou je zistenie, že sa môžeme zbaviť bremien z minulosti a na budúcnosť sa tešiť namiesto toho, aby sme sa jej báli.

Pripomienka na dnešný deň: Cennou „ľútosťou za minulosťou“ môže byť poznanie, že sme niekoho zranili. Takýto žiaľ sa dá často vyliečiť tým, že týmto ľuďom budeme prejavovať láskavosť vždy, keď to bude možné. Žiaľ za premeškanými príležitosťami však môže byť z našich myslí odstránený tak, že sa odteraz budeme snažiť robiť múdrejšie rozhodnutia.

„Modlím sa, aby som bola zbavená nutkania trápiť sa kvôli minulosti a aby som nedovolila svojmu pesimizmu maľovať čierne obrazy toho, čo sa môže stať zajtra.“

„Maj na mysli, že žiť môžeme len v súčasnosti a že všetko ostatné je buď minulosť, alebo je to neisté.“

predošlé   ♦   nasledujúce