13. jún (zamyslenie Al-Anon)

Istá dlhoročná členka Al-Anonu napísala o tragickom odcudzení medzi ňou a jej drahou dospelou dcérou. Snažila sa zabrániť dievčaťu, aby urobilo to, čo sa jej javilo ako zlé rozhodnutie – rovnako ako sa pred mnohými rokmi snažila prinútiť svojho manžela, aby prestal piť.

Hoci som sa obávala toho, že sa nikdy nezmierime, dúfala som, že v našom programe nájdem odpoveď. Zamerala som sa na 1. krok: na svoju bezmocnosť nad inými. Koľko si to vyžiadalo trpezlivosti! Aké neustále pokušenie urobiť niečo namiesto toho, aby som problém prenechala Bohu. Ale podarilo sa mi to – a fungovalo to! Zdanlivo neprekonateľná bariéra ticha a nenávisti zmizla. Opäť sme sa naučili milovať tým, že sme sa navzájom prijali také, aké sme.“

Pripomienka na dnešný deň: Ako často v krízových situáciách zisťujeme, že je lepšie trpezlivo čakať, kým sa problém vyrieši sám prirodzenou a nevyhnutnou cestou, ako sa ho neustále snažiť naočkovať svojou vlastnou, snáď aj chybnou kontrolou.

Začiatok lásky je dovoliť tým, ktorých milujeme, aby boli sami sebou a nesnažiť sa ich meniť tak, aby zapadli do nášho vlastného obrazu. Ináč milujeme len odraz seba, ktorý v nich nachádzame.“ (Thomas Merton: Žiadny človek nie je ostrov)

predošlé   ♦   nasledujúce