14. január (zamyslenie Al-Anon)

Ak ma niekto nemá rád, alebo sa mu nepáči niečo, čo som urobila, najprv by som mala zvážiť, či som to bola ja, kto zapríčinil tento jeho postoj. Bolo to niečo, čo som urobila? Je to niečo, čo by som mala napraviť? Ak je to tak, mám sklony ospravedlňovať si to, čo som spravila, hoci to naozaj nebolo správne? Odpovede na tieto otázky mi pomôžu, aby som bola k sebe čestná.

Ak som niekoho zranila a toto správanie sa snažím ospravedlniť, budujem tým druhý múr medzi mnou a človekom, ktorému som ublížila. Kiežby som mohla zbúrať ten prvý tým, že budem úprimná a úprimne si priznám svoju chybu.

Pripomienka na dnešný deň: Aká je to úľava uznať si, že som len človek, že robím chyby a že som ochotná ich napraviť. Nemôžem si pomôcť, ale budem sa mať radšej, keď bude opäť „čistý vzduch“. V upevnení priateľstva sa stanem lepším priateľom aj sama sebe.

Bože, pomôž mi vyhýbať sa pokušeniu podvádzať samu seba ospravedlňovaním vlastných činov, keď nie sú správne. Urob ma dosť silnou, aby som mohla robiť to, čo by som mala, aby som bola vyrovnaná.

predošlé   ♦   nasledujúce