15. máj (zamyslenie Al-Anon)

Istá členka povedala na stretnutí Al-Anon toto:

To najťažšie, čo sa mám naučiť, je prestať si myslieť, že môžem zistiť, prečo sa môj manžel správa tak, ako sa správa. Takmer automaticky dochádzam k záverom o jeho činoch a pohnútkach. V srdci viem, že nie som schopná čítať jeho myšlienky a že všetko, čo mu pripisujem, je zrejme nesprávne. Aj tie najhoršie chvíle, obdobia, keď som rozčúlená až do bodu zúrivosti, môžu byť zároveň jeho najnešťastnejšie. Ako to môžem vedieť? Prečo ho súdim? Nikto, len Boh rozumie, čo sa deje vo vnútri iného človeka. Skúsme sa prestať hrať na Boha alebo na psychiatra! Neskúmajme ich tak, ako by sme skúmali nejakého chrobáka pod mikroskopom. Vždy chcem pamätať na to, že každá ľudská bytosť musí byť rešpektovaná kvôli svojej vlastnej individualite bez ohľadu na to, aká zničená sa mi môže občas javiť.“

Pripomienka na dnešný deň: Odteraz budem skúmať svoju vlastnú úlohu v každom mojom zmätku a zúfalstve. Ak to budem robiť úprimne, uvedomím si, že nie som nevinná a že sa vo mne musí ešte veľa zmeniť.

„Ako môže rozmýšľať tak, ako rozmýšľam ja, alebo robiť presne to, čo ja? (Láska moja, každý deň si budem pripomínať, že ja nie som ty.“)

predošlé   ♦   nasledujúce