16. február (zamyslenie Al-Anon)

Alkoholizmus je choroba – tento výrok počúvame stále dookola. Väčšina z nás to veľmi ťažko prijíma, lebo si ho nevieme dať do súvislosti s baktériami alebo vírusmi tak, ako je to v prípade iných, „riadnych“ chorôb. Napriek tomu uvidíme pri sebe značný pokrok, keď si uvedomíme, že je to fyzická, duševná a duchovná choroba, ktorá nemá nijakú izolovanú príčinu. Nemôžeme ju zastaviť o nič viac ako nemôžeme docieliť to, aby sa chorý človek uzdravil.

Pitie je vonkajším prejavom alkoholikovej vnútornej skľúčenosti; ak to pokračuje ďalej, stane sa zničujúcim cyklom úpadku. Ak mu chcem pomôcť, musím v prvom rade prijať alkoholizmus ako chorobu.

Pripomienka na dnešný deň: Ako na mňa vplýva poznanie, že alkoholik je chorý? Mení to môj postoj naproti nemu. Môj hnev a frustrovanosť nahrádza tichou trpezlivosťou. Umožňuje mi vybrať si ten správny okamih na to, aby som mu navrhla AA vtedy, keď je naozaj zúfalý a ochotný uznať, že potrebuje pomoc.

Modlím sa, aby som si uvedomovala, že alkoholik je chorý a zúfalý, a prosím, aby som dostala silu pomôcť mu správnym a konštruktívnym spôsobom.“

predošlé   ♦   nasledujúce