30. apríl (zamyslenie Al-Anon)

Hovorí sa, že všetko, čo ľudia robia, má sebecký motív. Členovia AA slobodne priznávajú, že ich program je sebecký. Rovnako je to aj s naším programom.

Vieme, že ponuka programu Al-Anonu tým, ktorí ho potrebujú – ktorí potrebujú jeho útechu, povzbudenie a osobný záujem – z nás urobí lepších ľudí. Toto je v skutočnosti konštruktívne sebectvo.

Je najvyšší čas, aby sme zmenili svoje zmýšľanie o tomto veľmi očierňovanom slove. Najvyššou formou sebectva je dať niečo zo seba, aby sme potom mohli rozšíriť svoje chápanie a dôveru. Najväčšia odmena prichádza vtedy, keď pomáhame druhým bez toho, aby sme mysleli na odmenu.

Pripomienka na dnešný deň: Najväčšia vec, ktorú sa učíme z programu Al-Anon je to, že nemôžeme dostať nič, ak nič nedáme. A to platí rovnako o všetkých etapách života.

Tí, čo nie sú ochotní slúžiť skupine, ktorí sa hanbia a nezdieľajú sa s ostatnými, ktorí potrebujú pomoc, sú veľmi náchylní tomu, že budú v riešení svojich vlastných problémov frustrovaní.

„Sú takí, čo majú málo a napriek tomu sa toho vzdajú. To sú tí, čo sú v živote veriaci, čo majú veľkú odmenu a ich pokladnica nikdy nie je prázdna. (Chalíl Džibrán: Prorok)

predošlé   ♦   nasledujúce