6. január (zamyslenie Al-Anon)

Skôr, než som prišla do Al-Anonu, myslela som si, že nikto nemá taký zložitý problém ako ja. To mi dávalo veľa dôvodov k tomu, aby som sa ľutovala, rozhorčovala sa nad tým, čo robí alkoholik a trpela kvôli jeho chybám a nedostatkom.

Keď som začala chodiť na stretnutia Al-Anon, začali sa mi otvárať oči. Keď som videla problémy iných, tie moje sa mi odrazu zdali malé – a títo ľudia im napriek tomu čelili s odvahou a dôverou. Iní boli uväznení v rovnako zložitých situáciách, ako bola tá moja, ale svoje problémy niesli statočnejšie; prijali skutočnosť, že alkoholik trpí kvôli chorobe. Našla som veľa dôvodov pre vďačnosť za to, že môj údel nie je ťažší. Moje bremeno sa začalo nadľahčovať.

Pripomienka na dnešný deň: Keď veci vyzerajú najčernejšie, mám silu ich zjasniť pomocou svetla porozumenia a vďačnosti. Uvedomujem si, ako veľmi záleží na tom, ako to vnímam; moje vlastné nesprávne návyky myslenia a konania musia byť napravené – a to môžem urobiť iba ja.

„Nedovoľ, aby som očakávala jednoduché riešenia mojich problémov. Daj, aby som si uvedomila, že veľa zo svojich problémov som si vyrobila sama, svojimi vlastnými reakciami na to, čo sa deje v mojom každodennom živote. Prosím len o to, aby si moje kroky viedol k lepšej ceste.“

predošlé   ♦   nasledujúce