3. november (zamyslenie Al-Anon)

ODPÚTANIE SA

Al-Anon podobne ako iné skupiny ľudí s rovnakým záujmom má svoj vlastný jazyk – určité slová a frázy, ktoré vyjadrujú konkrétne myšlienky. Môžeme ich rozpoznať a používať bez toho, aby nám bol celkom jasný ich význam.

Napríklad si zoberme frázu: „Odpútaj sa od problému, ale nie od človeka“. Niektorí si mysleli, že to znamená, že Al-Anon je proti oddeleniu sa od partnera. Iní si myslia, že si majú zatvoriť svoju myseľ a jednoducho ignorovať všetko, čo sa stane. Ani jedno z toho nie je pravda.
.
Keď nás nabádajú k odpútaniu, nikdy to neznamená nezáujem alebo ľahostajnosť. V takom prípade by to vyjadrovalo len zúfalstvo alebo beznádej, no láskavé odpútanie nám poskytuje nádej pre lepšie dni.
.
Pripomienka na dnešný deň: Samozrejme, že ma musí zaujímať to, čo sa deje s ľuďmi v mojom živote. Dôvodom citového odpútania je skutočnosť, aby som sa vyhla vtiahnutiu do krízy, ktorú spôsobuje alkoholik. Ak sa do toho nebudem miešať, alkoholik bude nútený nájsť si svoju vlastnú cestu, ako sa dostať z ťažkostí. Toto je zdravý, nápomocný druh odpútania Al-Anon.
„Odpútanie motivované láskou nás môže ochrániť pred zbytočnou bolesťou a pripraviť pôdu pre skutočne odmieňajúci vzťah.“

*** v angličtine TU

 

⇒ Prečítajte si:

predošlé   ♦   nasledujúce