John Ortberg: Ak chceš chodiť po vode, musíš vystúpiť z lode

Bratislava, Slovenské evanjelizačné stredisko 2008. Preklad: Gabriela Borošová. 192 s. Brožované.

Táto kniha síce nie je primárne o uzdravovaní zo spoluzávislosti, ale potýka sa s problémom, ktorý často máme. Kladieme si otázku: „Môžem Bohu dôverovať? Naozaj sa naňho môžem spoľahnúť?“ Aký veľký je môj Boh? Táááááááááký veľký? Alebo, ako píše autor: „Čo sa stane, ak sa ráno zobudíme, ak žijeme s malým Bohom? Žijeme v ustavičnom stave strachu a úzkosti, pretože všetko závisí od nás. Naša nálada bude ovládaná našimi okolnosťami. Budeme žiť vo vesmíre, ktorý nás necháva úplne zraniteľným. … Ak sa na nás niekto nahnevá, alebo s nami nesúhlasí, od strachu sa zložíme, pretože nemáme istotu vedomia, že ohromný Boh sa má aj za nás napozore.“Tu sú slová od vydavateľa:

Ste len krok od dobrodružstva svojho života. Hlboko vo vás leží rovnaké viera a túžba, ktorá viedla Petra k chodeniu po rozbúrenom Galilejskom mori smerom k Ježišovi. John Ortberg vás pozýva premyslieť si neuveriteľný potenciál, ktorý vás očakáva vonku z vašej zóny komfortu. Tam vonku, na riskantných vodách viery, vás Ježiš očakáva, aby sa s vami stretol spôsobmi, ktoré vás navždy zmenia, prehlbujúc váš charakter a vašu dôveru v Boha. Tá skúsenosť je desivá. Je vzrušujúcejšia, ako by ste verili. Je všetkým, čo by ste čakali od niekoho, kto je hodný nazývať sa Pánom. Je na vás rozhodnúť sa spoznať Ho tak, ako Ho môže spoznať len chodiaci po vode, zatiaľ čo sa v tomto procese budete usporadúvať podľa Jeho účelu. Má to len jednu požiadavku: Ak chceš chodiť po vode, musíš vystúpiť z lode.

Túžim rásť? Chcem kráčať po vode, plniť si to, o čom som vždy sníval a žiť naplno, alebo si vravím, že na to nemám a lepšia je tá mizéria, v ktorej žijem, lebo aspoň viem, čo ma čaká, kdežto tie vlny života, skúšania a hľadania svojej cesty, krok za krokom, hoci ruka v ruke s Bohom mi za to nestoja? Chcem naďalej zostať loďosedom? Alebo žeby som predsa len s malou dušičkou skúsil vykročiť z loďky v ústrety silnej ruke láskavého Boha a už sa jej nikdy nepustiť?

Ukážku knihy nájdete v e-shope vydavateľstva EVS TU.

Obsah:

  • O chodení po vode
  • „Loďosedi“
  • Ako rozpoznať volanie
  • Chodiť po vode
  • Vidieť vietor
  • Kričať od strachu
  • Ten pocit, že sa potápam
  • Sústrediť sa na Ježiša
  • Učiť sa čakať
  • Aký veľký je tvoj Boh?

Povedali o knihe:

John Ortberg ide do hĺbky bez toho, aby bol obtiažny.“
– Dallas Willard

John Ortberg vedie čitateľa do veľkého dobrodružstva, ktoré zažijete, len keď poviete Pánovi Ježišovi áno.
– Bob Buford

John Ortberg bol vždy môj obľúbený autor. Jeho humor spojený s čestným a praktickým prístupom ku kresťanskému rastu je občerstvujúci.“
– Ken Davis

Táto kniha, to je celý Ortberg – chápavý, hlboký, príťažlivý, zábavný, motivujúci a podnetný. John pôsobí cez túto knihu ako priateľ: láskavo a vytrvalo ma nabáda k rastu.“ – Lee Strobel

Viac citátov o strachu nájdete TU.

ísť za svojimi snami