Urážlivosť – čo s ňou? (článok)

Každý asi poznáme človeka, ktorý je veľmi urážlivý – alebo sme to my sami?

Uraziť sa môžeme kvôli tomu, čo ten druhý povie alebo urobí. Dôvod? Myslíme si, že tým k nám bol hrubý a nespravodlivo nás napadol. Zastať sa sám seba je jedna vec – a urážať sa a brať si veci osobne druhá. Umením života je nájsť rovnováhu a silu odísť, keď nastal ten čas. Keď ako rodičia neustále dávame dieťaťu najavo svoje nesúhlas, povzbudzujeme ho k tomu, aby svoje zranenie a hnev dávalo najavo vzburou a sabotovaním sa, čo ho prenasleduje po celý dospelý život. Ak dieťa ustavične kritizujeme, nakoniec reaguje násilne a nahnevano, deštruktívne voči druhým i sebe. Aj deti majú potrebu napraviť si zranenú pýchu, rešpekt a dôstojnosť, keď sú dospelí.

Riešenie urážlivosti môžete spadať pod 4.–7. krok z 12 krokov.

Čítať viac

Spravodlivosť alebo milosť? (zamyslenie)

MILOSŤ PRE DRUHÝCH

Dobrý deň, môžem ju pohladkať? Nepohryzie ma?“ prihovorila som sa staršiemu pánovi, ktorý viedol na vôdzke bielo-čiernu čivavku s chvostíkom ako veverička. Zamyslel sa, a potom nie celkom presvedčivo mykol plecom: „Veď skúste.“ Skúsila som – a pes mi skoro odhryzol prst. Prudko som sa vystrela, pozrela som sa na pána a ten bez mihnutia oka lakonicky skonštatoval: „Tak vidíte.“ A bolo vymaľované :-).

Čítať viac

Psychoterapeut podľa môjho gusta? (zamyslenie)

Niekedy sa smejeme Američanom, vraj na každý problém majú každý svojho psychoterapeuta, ale faktom je, že psychoterapia je (nielen) pri probléme spoluzávislosti veľmi užitočná.

Vyrastala som v rodine alkoholika a od malička som vedela, že mám nejaký problém, len som ho nevedela pomenovať. Nejaký čas som chodila k „všeobecnej“ psychologičke. Keď to spätne zhodnotím, musím povedať, že napriek jej snahe som sa v danej oblasti nikam neposunula. Potom som sa od kamarátky dozvedela, že existuje niečo také ako spoluzávislosť a keď som si o tom prečítala knihu Dospelé deti alkoholikov, vedela som už hľadať cielenejšie.

Čítať viac

To nie je môj cirkus (zamyslenie)

Bola som na jednej porade. Riešili problém s istým toxickým človekom. Keď po jednej otázke vo svojej odpovedi zjavne zaklamal a kompetentní sa s tým uspokojili, respektíve ho nemali ako usvedčiť, sebavedome sa sám pre seba víťazoslávne usmieval. Bol si istý v kramflekoch, mal silnú podporu v podobe lietajúcich opíc.

Čítať viac

Prepáč, že som… alebo Spravil(a) som vôbec niečo zlé?

Pre spoluzávislých je typické prehnané ospravedlňovanie sa – aj vtedy, keď človek neurobil nič zlé, alebo preberanie zodpovednosti za problém niekoho iného, ktorý sme nespôsobili alebo ktorý bol mimo našej kontroly. Vždy sa chcú totiž druhým zavďačiť a páčiť.

Dôvody. Prečo to robíme?

Čítať viac