4F / 4 U – Štyri druhy reakcií na stress / traumu

Tieto štyri typy podvedomých, okamžitých, automatických a inštinktívnych reakcií na stresovú/nebezpečnú/záťažovú situáciu alebo hrozbu/traumu nám pomáhajú porozumieť našim pocitom a skúsenostiam. Možno zistíme, že využívame jeden typ reakcie, ktorému sme sa naučili v detstve. Tieto akútne stresové reakcie sú snahou vrátiť sa do stavu pokoja a kontroly, sú to akési „cesty do bezpečia“ a režimy prežitia.

Čítať viac

Päť pohoničov (článok a test)

Čo nás v živote motivuje a poháňa?

Americký psychológ Taibi Kahler určil v roku 1975 päť motivátorov – pohoničov:

 1.   Please Others.     – Buď úslužný.
 2.   Be Strong.            – Buď silný.
 3.   Hurry Up.            – Ponáhľaj sa.
 4.   Try Hard.             – Snaž sa.
 5.   Be Perfect.           – Buď dokonalý.

Čítať viac

Deň po dni to zvládnem (zamyslenie)

Neviem, ako to máte vy, ale pre mňa sú počítačové záležitosti nočná mora.

Prechádzam zo starého počítača na nový (už zasa) a predstava, čo všetko treba odinštalovať, znovu nainštalovať, prípadne kúpiť nové ma morí už riadne dlho. Pri tomto type vecí viem dosť dlho prokrastinovať (rozumej: odkladať ich), až kým ma k tomu nedokope nutnosť a fakt, že počítač potrebujem pre prácu.

Čítať viac

Nutkavé premýšľanie

V angličtine majú na to termín „rumination“ (čítaj ,rúmi‘neišn). Je to duševné sebatrýznenie, toxický vír, ktorý nás strháva nadol do čiernej diery beznádeje. Tento typ premýšľania vzniká následkom stresujúcej alebo traumatickej skúsenosti. Nečinne pri ňom sedíme /šoférujeme / prechádzame sa a do nemoty „prežúvame“ negatívne myšlienky. Keď to robíme často, stáva sa nám to zlozvykom. A trápi nás stres, strach, panika, neistota, úzkosť a depresia. Prečo to robíme? Nadmerným premýšľaním sa snažíme mať veci pod kontrolou – lenže márne…

Čítať viac

Dýchať zhlboka

„Jeden hlboký nádych stačí na to, aby urobil miesto tam, kde bol predtým celý rad myšlienok idúcich jedna za druhou. Jeden vedomý nádych (dva alebo tri by boli ešte lepšie), a to celé zrealizované viackrát za deň, je vynikajúcim spôsobom, ktorý vám dokáže vytvoriť miesto vo vašom živote.“ (Eckhart Tolle)

Nový rok (zamyslenie)

Premýšľala som a hľadala, čo k tomu napísať. Dnes zrejme hľadíme do budúcnosti so zmiešanými pocitmi a pýtame sa, čo od nej môžeme očakávať. Možno sa niečo dobré/pekné skončilo a bolí nás pre to srdce. Môžeme nariekať nad minulosťou a stále sa k nej vracať a cítiť sa mizerne, alebo aktívne vytvárať svoju budúcnosť.

 • Čo by sme chceli?
 • Po čom už dávno túžime?

Sedieť na zadku a ľutovať sa nepomôže. Áno, doba je ťažká. A máme strach. To, v čom žijeme je dobre zabehnuté, známe a pustiť sa do niečoho neznámeho nie je nič jednoduché. BUDEME sa najskôr cítiť nekomfortne. Aj náš mozog si musí zvyknúť na nové správanie, pocity a reakcie. Musí sa naučiť, čo je to nové NORMÁLNO. Lebo pocit stiahnutého žalúdka a úzkosti normálny nie je, čo si budeme hovoriť.

 • Čo môžeme v tomto novom roku zmeniť, aby som mal z neho väčšiu radosť a nemusel z neho pravidelne utekať?

Tak nech sa nám v tom s pomocou našej Vyššej sily darí.

Čo hluchý nepočuje, to si domyslí. Alebo…? (zamyslenie)

 V máji roku 2018 sa stala hitom internetu sluchová ilúzia „Yanny alebo Laurel“ (čítaj jeny alebo lórel). V audio nahrávke môžete zachytiť jedno z týchto dvoch slov. Z viac ako pol milióna respondentov na Twitteri  53 % percent nahlásilo, že počujú „Laurel“, kým 47 % počulo „Yanny“. V zmiešanej nahrávke sa nachádzajú OBIDVE slová, ale niektorí sa zamerali na zvuky s vysokou frekvenciou v „Yanny“ a nepočuli nižšie tóny v slove „Laurel“. Keď sa zvukový klip spomalí na nižšie frekvencie, slovo „Yanny“ počuje viac ľudí, kým pri rýchlejšom prehratí sa hlasnejším stane slovo „Laurel“.

Čítať viac

Princípy 12 krokov

 1. Čestnosť: Po mnohých rokoch popierania sa môže uzdravenie začať jednoduchým pripustením bezmocnosti nad alkoholom alebo akoukoľvek inou drogou/človekom, na ktorom je človek závislý. Priatelia a rodina závislého môžu tiež použiť tento krok na pripustenie toho, že ich milovaný/á trpí závislosťou.
  .

  Čítať viac