„Nevedel som, že pije…“ (príbeh)

Keď som prvýkrát stretol moju ženu, nevedel som, že je alkoholička. Myslím si, že napovedať mi to mal stále prítomný krčah vína v chladničke. Lenže nevyrástol som s alkoholizmom a bol som naivný. Vyrástol som však v rodine, v ktorej sme si mysleli, že vieme, ako máme všetkých a všetko ovládať a naprávať. Niet sa čo diviť, že som si myslel, že aj ja môžem robiť to isté – až kým som sa nedostal zoči-voči aktívnemu alkoholizmu.

Čítať viac

Kto naozaj sme? (zamyslenie)

Natrafila som na pesničku Kone od Simy Martausovej. Pripomenula mi zamyslenie, ktoré som chcela napísať už dávnejšie. Spieva v nej: „… v zrkadle sa už pýtam: ‚Kto si?‘“ Každý z nás má vraj niekoľko „tvárí“. Som:

  1. to, čo si myslím, že som,
  2. to, čo si myslím, že si druhí myslia, že som,
  3. to, ako ma vidia druhí,
  4. taký, aký som naozaj.

Čítať viac

Poriadok musí byť (zamyslenie)

Možno som si myslela, že mám právo a povinnosť stanoviť normy pre svoju rodinu a nútiť ich, aby podľa toho žili. V Al-Anon sa učíme oveľa lepší spôsob.“
– zamyslenie Al-Anon, Deň po dni, 6. september
Dnes ráno som vybuchla. Už zase… Mám rada poriadok, prázdnu kuchynskú dosku, prázdny drez, jednoducho čisto. A vstanem a v kuchyni (už zase!) presný opak. Osoba, ktorá to mala (podľa mňa) upratať, si sedela spokojná v obývačke pri šálke kávy. Zovrelo to vo mne. S buchotom som to začala upratovať. Tichý hlások vo mne sa síce snažil zmierniť moju reakciu, ale príliš sa mu to nedarilo. Keď potom tá osoba prišla, vyhnala ma odtiaľ a začala upratovať, postupne ma hnev prešiel.

Čítať viac

Deň po dni (pieseň)

Gary Talley teší svoju 93-ročnú mamu Nitu a svet svojou hudobnou produkciou: on hrá na gitare, ona spieva, Belinda Leslieová spieva druhý hlas. V tomto prípade je to pieseň od Marijohn Wilkinovej a známeho amerického country speváka Krisa Kristoffersona One Day at a Time (Deň po dni). Text si oproti originálu trochu pozmenili. Sú úžasní a pieseň povzbudzujúca.

.. 3:31

Čítať viac

Pustiť sa toho (zamyslenie)

Mačky si potrebujú brúsiť pazúry – vonku o stromy, v interiéri v lepšom prípade o škrabadlá, v tom horšom o sedačky, koberce, deky a pod. Naše nie sú výnimkou, ale tepovač sedačiek ich pochválil, aké sú disciplinované, lebo videl už sedačky v onakvejšom „dokatovanom“ stave. A ešte majú radi mäkké veci, v ktorých môžu prešľapovať a vyzerá to, akoby ich masírovali. Niektorí to vysvetľujú tým, čo to isté robia v detstve ako mačiatka, keď ich ich mama dojčí, zrejme, aby tieklo viac mlieka.

Čítať viac

Poznať sám seba (zamyslenie)

Pozrela som si film To najlepšie ešte len príde o dvoch kamarátoch z detstva. Tento vlastne tragikomický príbeh ma veľmi pobavil i oslovil. V jednej chvíli sa neurotický chemik Arthur v rozhovore zdôveruje Césarovi ohľadom svojho rozvodu:

Žena mi povedala, že ma má veľmi rada, ale nie dostatočne na to, aby so mnou vydržala. Tak som chodil k psychoterapeutovi a ten mi povedal, že aby som bol milovaný, musím poznať sám seba.

Čítať viac

Frederik Imbo: Ako si nebrať veci osobne (prednáška)

Frederik Imbo vyštudoval Royal Conservatory of Ghent a hral v mnohých televíznych seriáloch. Založil organizáciu Imboorling, ktorá sa venuje zlepšovaniu komunikácie. Organizuje prezentácie, workšopy, školenia a koučovacie sedenia pre každého, kto je ochotný počúvať. Túto prednášku predniesol na konferencii TEDx.

Čítať viac