Máš sa rada, keď si sama? (pieseň)

Dnes mi ujo Gúgl ponúkol pesničku „Try“ z roku 2014 v novej verzii ako dueto a veľmi ma oslovila, tak som si pozrela aj originál. Myslím, že jej text a posolstvo je pre dnešnú dobu mladosti, krásy a neviem čoho ešte viac než aktuálne. A tiež pre spoluzávislých – v tomto prípade sú oslovené skôr ženy –, lebo tí majú problém so sebaláskou.

Colbie Caillatová spieva vo svojej piesni „Try“ (Snažiť sa) o tom, že robíme všetko možné, aby sme sa páčili druhým (a výsledok v podobe obľúbenosti a lajkov pritom zďaleka nie je istý): maľujeme sa, udržiavame si štíhlu líniu, míňame majland (aj ten, ktorý nemáme) na značkové handry, ohýbame sa tak, aby sme zapadli… Nie je na tom nič zlé, keď je žena upravená a stará sa o seba a áno, väčší problém pri nadváhe sú zdravotné problémy, než vzhľad. No základná otázka znie:

Páčime sa sami sebe, keď sme sami so sebou?
Ako sa cítime vo svojej vlastnej koži?

Preklad textu do češtiny je TU.
Tu je pôvodná verzia piesne. Páči sa mi video,
ktoré ukazuje rôzne podoby krásy, aj v prirodzenosti:

Oslovila má aj táto verzia, dueto v podaní Savanny a Matta Shawových, dcéry a otca, kde akoby jej otec vravel, aby sa toľko nesnažila meniť a byť iná – lebo on ju má rád presne takú, aká je (šťastný to otec a šťastná to dcéra).