Zvierací antistresor – vtáky

POZOROVANIE VTÁKOV ZLEPŠUJE DUŠEVNÉ ZDRAVIE

Britská štúdia nám prináša správu, že ak máme v blízkosti našich obydlí možnosť pozorovať vtákov, prispieva to k našej pohode a celkovo lepšiemu duševnému zdraviu. Po uskutočnení rozsiahleho prieskumu so stovkami ľudí a s rôznym počtom vtákov ráno alebo poobede štúdia zistila, že nižšia úroveň depresie, úzkosti a stresu súvisela s počtom vtákov, ktoré mohli účastníci štúdie uvidieť a pozorovať. Vtáci v okolí našich bydlísk a príroda všeobecne sa dlhodobo ukazuje ako veľmi dobrá ochrana a podpora duševného zdravia – robí z našich domovov miesta pre šťastnejší a zdravší život. (Zdroje: www.sciencedaily.com, časopis Prameny zdraví 5/2017)

OPERENÁ POMOC PRE ĽUDÍ S MENTÁLNYMI PROBLÉMAMI

kniha Joe Harkness: Vtáčia terapia (Bratislava, Noxi 2021):

„Príroda a pozorovanie vtáctva nám dokáže poskytnúť výraznú stabilitu. V živote človeka, ktorý žije s mentálnymi problémami, môžu takéto konzistencie fungovať ako kotva v prítomnosti a poskytovať mu uzemnenie. Začnite si všímať skromné pôžitky okolo seba, predovšetkým čo sa týka vašej komunity záhradného vtáctva. Pozorujte vtáčí život vo svojom okolí. Prechádzajte sa po okolí. Prinesie vám to pocit istoty, blízkosti a uspokojenia. …

Bol som oveľa uvoľnenejší. Dych sa mi spomalil a vedel som zastaviť neodbytné myšlienky a starosti. Sústredil som sa výlučne na pozorovanie vtákov a ich spoznávanie. Pozitívnym spôsobom som sa v nich stratil. …

Keď niečo vnímam ako málo známe alebo náročné, dokážem sa zosypať pod tlakom a moja úzkosť vyletí do stropu. Veľmi rýchlo začnem byť zatrpknutý a defenzívny. Predtým som svoju negativitu potláčal nutkavými aktivitami a správaním. … Logika a konzistencia vtáčieho sveta mi dávali dokonalý zmysel; svojou schopnosťou lietať a uniknúť predstavujú slobodu. Očakávaný prílet migrujúcich vtákov nám môže pomôcť tešiť sa na svoju budúcnosť. Sú lúčom nádeje, ktorý k nám príroda vysiela. V prírodných scenériách sa dá vidieť množstvo farieb a odtieňov – vnímajte a vychutnajte si ich. Zastaňte a ponorte sa do farieb okolo vás. Pozorujte kŕdeľ vtákov – a zistíte, že vaše starosti zmizli. Ocitnete sa v stave „flow“ – plynutia. Mimo času, únavy a čohokoľvek ostatného okrem predmetu záujmu.

 • Chcel by som maľovať tak ako vtáci spievajú. (Claude Monet)

VTÁKY V BIBLII

 • Matúš 6,26:
  Pozrite sa na nebeské vtáky: nesejú ani nežnú, ani nezhromažďujú obilie do sýpok, a váš nebeský Otec ich živí. Či vy nie ste oveľa viac ako ony?
 • Lukáš 12,24:
  Pozrite sa na havrany! Nesejú ani nežnú. Nemajú ani komoru, ani stodolu, a Boh ich živí. O čo viac ste vy ako vtáky!
 • Matúš 10,29:
  Nepredávajú sa vari dva vrabce za halier? Ale ani jeden z nich nepadne na zem bez vedomia vášho Otca.
 • Lukáš 12,6:
  Či nepredávajú päť vrabcov za dva haliere? A Boh ani na jedného z nich nezabúda.
 • Matúš 10,31:
  Nebojte sa teda! Vy ste cennejší ako mnoho vrabcov.
 • Lukáš 12,7:
  Vy však máte spočítané aj vlasy na hlave. Nebojte sa, vy ste cennejší ako mnoho vrabcov.
 • Jób 12,7-10: Však už len zvierat sa opýtaj a poučia ťa, nebeského vtáctva a porozpráva ti, alebo rastlinstva zeme a vyučí ťa, morské ryby ti to vyrozprávajú. Kto by medzi nimi nevedel, že to urobila Hospodinova ruka? V jeho ruke je duša všetkého živého a duch každého ľudského tela.

.. 1:04

⇒ Mohlo by Vás zaujímať: