V máji roku 2018 sa stala hitom internetu sluchová ilúzia „Yanny alebo Laurel“ (čítaj jeny alebo lórel). V audio nahrávke môžete zachytiť jedno z týchto dvoch slov. Z viac ako pol milióna respondentov na Twitteri 53 % percent nahlásilo, že počujú „Laurel“, kým 47 % počulo „Yanny“. V zmiešanej nahrávke sa nachádzajú OBIDVE slová, ale niektorí sa zamerali na zvuky s vysokou frekvenciou v „Yanny“ a nepočuli nižšie tóny v slove „Laurel“. Keď sa zvukový klip spomalí na nižšie frekvencie, slovo „Yanny“ počuje viac ľudí, kým pri rýchlejšom prehratí sa hlasnejším stane slovo „Laurel“.
Znie to neuveriteľne, ale skúsila som to so sestrou. Ja som počula Laurel, ona Yanny. (Asi má predsa len pravdu môj ušný, že horšie počujem vyššie tóny.) Na tejto stránke si môžete bežec posúvať smerom k jednému alebo druhému slovu a zistíte, pri akom posune doprava alebo doľava začujete to druhé slovo.
V známej pesničke Karla Gotta počula jedna poslucháčka namiesto „Svet lásku má“ vetu „Svetlá skúma“ a dosť dlho si lámala hlavu nad tým, čo to má znamenať, lebo jej to nezapadalo do kontextu.
Je to tak: môže sa nám stať, že niečo počujeme nesprávne, prípadne niečo pochopíme inakšie, než to bolo myslené, ale ak si už sústavne musíme nahrávať, čo hovorí ten druhý, aby sme mu to neskôr vedeli dokázať a nemysleli si o sebe, že už šalieme, zrejme máme do činenia s manipulatívnym narcistickým človekom, ktorý sa nás snaží destabilizovať a vyvrátiť platnosť našich názorov a postojov, vyvolať v nás neistotu a závislosť na ňom. Volá sa to gaslighting (čítaj geslajting). Partner/kolega/kamarát/rodič/súrodenec niečo povie alebo urobí, ale po čase nás presviedča a trvá na tom, že to bolo celkom inak. Bagatelizuje naše myšlienky a pocity. A tak začneme pochybovať o realite, spomienkach, správnosti svojich pocitov a vnímania. Čiže pochybujeme o tom, čo sme vlastne videli, počuli, čo sa naozaj stalo. Gaslighter najskôr klame a preháňa a stále to opakuje, pri spochybňovaní to vyhrocuje, až to nakoniec jeho obeť unaví a vznikne spoluzávislý vzťah.
Príklady:
- To som nikdy nepovedal/a – neurobil/a.
- Tak to nebolo.
- Si šialený/á – precitlivený/á.
- O čom to tu vôbec hovoríš?!
- Ty máš ale bujnú fantáziu.
- To bol len vtip, nauč sa to rozpoznávať.
- To si povedal/a ty.
Je dobré naštudovať si o gaslightingu viac, aby sme ho vedeli rozpoznať v prípade, že by ho niekto na nás skúšal. Taký gaslighting vie totiž napáchať obrovské škody na sebadôvere a psychickom zdraví.