Popieranie reality (zamyslenie)

Pozrela som si predpoveď počasia a moderujúci meteorológ, pán, ktorého si pre jeho profesionálnu múdrosť veľmi vážim, ukazoval na mapu s predpoveďou na ďalšiu noc, ktorá bola posiata symbolmi mrakov s padajúcimi dažďovými kvapkami a komentoval to slovami: „V noci pršať nebude.“ No, to nepršanie pršalo celú noc a veľmi potešilo záhradkárov :-). Pripomenulo mi to ľudové průpovídky o inom známom slovenskom meteorológovi, pánovi Ilkovi, ktorý ako prvý na Slovensku zaviedol predpovede počasia na 7 dní dopredu: „Ilkov mierny vietor nám odfúkol strechu.“ „Ilkov mierny dážď nám vytopil pivnicu.“

Meteorológia majú tak akosi nárok na mýlku. Počasie je vrtkavé. Keď pomyslím na nás ľudí, môžeme sa zmietať medzi dvoma extrémami: katastrofickým myslením a popieraním/ignorovaním reality.

Nebude pršať, nemá z čoho,“ túto vetu sme si opakovali na čundri napriek hrozivým tmavým mračnám, ktoré nám viseli nad hlavou. Dôvod: nechceli sme, aby nám nejaký lejak pokazil vander, na ktorý sme sa celý rok tešili. Ignorovanie nepomohlo: keďže sme sa utáborili na ceste, ktorá viedla z vysokého kopca, v hlbokej noci sme sa zobudili na to, že sa nám popod karimatky, spacáky a proste všetko valí prúdom voda z prietrže mračien. Na druhý deň sme si veci sušili u jedného dobromyseľného Poliaka, deduška, ktorý nás prichýlil u seba v stodole a ešte nám priniesol aj zemiaky na opekanie.

Často nechceme vidieť, čo nám nevyhovuje a čo bolí. Sme ako ten meteorológ, ktorý hľadí na mapu a povie presný opak. Zlovestné mraky bolestnej reality visia nad obzorom. Ale raz sa to prevalí, hrmí a blýska sa a riadne „zmokneme“.

Možno, že teraz všetci vidia, čo my ešte nedokážeme vidieť. Ale príde ten čas, keď budeme schopní otvoriť oči a uvidieť veci také, aké sú. A prijať ich. A nájdeme aj pomocnú ruku. A potom búrka prehrmí, vykukne slniečko a zavládne teplo a pokoj. Prajem nám to.

Niektoré veci ti zlomia srdce,
ale opravia zrak.

⇒ Mohlo by Vás zaujímať: