Pustiť sa toho (zamyslenie)

Mačky si potrebujú brúsiť pazúry – vonku o stromy, v interiéri v lepšom prípade o škrabadlá, v tom horšom o sedačky, koberce, deky a pod. Naše nie sú výnimkou, ale tepovač sedačiek ich pochválil, aké sú disciplinované, lebo videl už sedačky v onakvejšom „dokatovanom“ stave. A ešte majú radi mäkké veci, v ktorých môžu prešľapovať a vyzerá to, akoby ich masírovali. Niektorí to vysvetľujú tým, čo to isté robia v detstve ako mačiatka, keď ich ich mama dojčí, zrejme, aby tieklo viac mlieka.

Ale aby som sa dostala k veci: už viackrát som videla jednu z našich mačiek, ako najprv „masíruje“ deku, potom sa v rámci gymnastiky natiahne, čím si do deky zadrapí jeden z pazúrov, silou-mocou sa snaží vymaniť z pasce, ktorú si sama vyrobila a ešte pritom vyčítavo pozerá na mňa, ak tam náhodou ležím, že čo to má akože byť?! Ťahá nesprávnym smerom, deka drží. A keď sa jej snažím pomôcť a odháknuť jej ten pazúr, tak ešte musím dávať pozor, aby ma nepohrýzla :-D.

No nie sme jej podobní? Niečo robíme, lebo je to možno naša potreba, možno sme sa tomu naučili v detstve, upneme sa na to a držíme sa toho ako kliešť, až nám to napokon prerastie cez hlavu. Hľadáme, koho by sme z toho mohli obviniť. To jediné, čo nakoniec pomáha, je pustiť sa toho, čo nám ubližuje. Spomenula som si tiež na spôsob lovenia opíc: do klietky jej dajú banán, opica príde, strčí ruku do klietky a zdrapí banán, lenže ten sa jej na mrežiach vzprieči – a pustiť ho nevie, je lapená v pasci. Ktosi povedal, že keby sme mali nakopať do zadku toho, kto nám spôsobuje najviac problémov, týždeň by sme si nemohli sadnúť…

LET GO, LET GOD
Pusti to, pusti k tomu Boha
alebo
Odovzdaj to, odovzdaj to Bohu.

Pusti to, alebo sa nechaj vliecť.

Je to ťažké. Možno sme si na danú vec už zvykli, možno nemáme silu sa pustiť, možno si myslíme, že bez nej sa nezaobídeme a „veď to nie je až také zlé,“ utešujeme sa. Potrebujeme niekoho, kto nám otvorí oči a dodá odvahu a silu, potrebujeme Vyššiu moc (terapeuta, svojpomocnú skupinu, priateľov…) Môžeme sa pustiť a oslobodiť.

⇒ Mohlo by Vás zaujímať: