Technika „pozoruj, ale neabsorbuj“

Jej autor Ross Rosenberg ju vytvoril, keď sa ocitol vo vzťahu s človekom s hraničnou poruchou osobnosti a takpovediac mu zachránila život.
.

„POKOJNÉ ODPÚTANIE SA“

Predstavujete si, že medzi sebou a narcistom máte sklenú stenu a nemusíte dovoliť, aby vás ovplyvnilo to, čo robí alebo hovorí, môže sa to udržať na jeho strane skla. Môžete si predstaviť, že jeho problémy sú jeho a nemôžu sa vás dotýkať, lebo ste chránení sklom. Môžete si predstaviť, ako sa na jeho strane od toho skla odrážajú a vracajú sa mu k nohám, keď sa nezapájate. Vždy máte na výber, že sa nebudete angažovať. Je to veľmi zmocňujúce.
.
.
.. 22:13…….

HLASY V HLAVE

Určite poznáme „hlasy v hlave“, ktoré nám hovoria, že sme tuční/chudí, vysokí/nízki, nemožní, neschopní, nezaujímaví, že nás nikto nebude mať rád (doplňte si to svoje).
Odkiaľ tie „hlasy“ pochádzajú? Aj pri nich môžeme uplatniť techniku „pozoruj, ale neabsorbuj“. Keď sa takýto „hlas“ ozve, zamyslime sa, odkiaľ tá hláška pochádza, kto nám ju povedal? Otec, matka, súrodenec, kolega….? Je to záležitosť našej kultúry, ktorá akceptuje len mladých, pekných, štíhlych, bohatých, úspešných? Kto to bol? Možno nám to povedal raz, možno opakovane, a my sme tú informáciu prijali za svoju, uverili sme jej a aby sme sa vyhli sklamaniu vo vzťahoch, tak sa ľuďom radšej vyhýbame a výsledkom je osamelosť (samota medzi ľuďmi je najhoršia). Potrebujeme sa spýtať sami seba:
Je táto informácia pravdivá?
Som to naozaj ja, kto to hovorí a kto si to myslí?
Aká je naozaj pravda?
Pozorujme tú hlášku, ale neabsorbujme jej emocionálny náboj (= nedovoľme, aby nás okamžite „rozhodila“, „vykoľajila“), nevpustime si ju do seba. A nahraďme ju pravdivým tvrdením.
Myšlienky nám môžu krúžiť okolo hlavy,
ale nemusia si na nej urobiť hniezdo.
Učenie Biblie hovorí o dvoch silách, ktoré vedú boj o naše myslenie. Hovorí o padlom anjelovi, ktorý bol vyvrhnutý na túto Zem a po páde Adama a Evy sa stal jej vládcom. Z pôvodného Nositeľa svetla Lucifera sa stal Satan, nepriateľ Boha i človeka. Klamár a podvodník. A hovorí o Bohu, ktorý nás nadovšetko miluje a smrťou za nás nám daroval večný život a slobodu.
.
.
Nedovoľme vnuknutým zlým myšlienkam, aby nás oberali o sebaúctu, sebahodnotu a pokoj. Áno, možno niektoré veci nedopadli tak, ako sme chceli, možno nie sme ideál krásy, ani najmúdrejší na svete, ale stále sme hodnotní ľudia a Božie deti, ktoré majú tomuto svetu a ľuďom čo ponúknuť.
Neprijímajme automaticky ako pravdu
všetko, čo nám zíde na um.
Pozorujme, ale neabsorbujme.