Ucho (zamyslenie)

Keď som hľadala fotku k tomuto príspevku, zasmiala som sa. Po anglicky som do vyhľadávacieho okienka zadala „ear“ = ucho, a vyhodilo mi to aj všelijaké klasy. Anglické slovo „ear“ totiž v závislosti od kontextu znamená ucho alebo klas 😃. No a táto fotka sa mi tak zapáčila, je taká romantikuš, že som ju použila.

Ale poďme k veci. Bola som u ušného. S istým problémom. Ten sme nakoniec ani neriešili, ale popritom mi skontroloval aj ušný maz, lebo ten mi robieva neplechu. A BOL TAM! Po asi 5-minútovom trápení s nástrojmi a výdatnom výplachu ho nakoniec vytiahol, celkom slušne dlhý valček. Na pocit to bolo, akoby mi vytiahol štupeľ z ucha. Vyletelo zo mňa: „Je to možné, aby človek nepočul, že nepočuje?😃 A naordinoval mi kvapky proti zápalu.
No veru. Niekedy naozaj nielenže nepočujeme,
ale ani nevidíme a nevieme.

Prichádza mi tu na um hláška:

Sedzím si tak, sedzím,
škrábem se hřebíkem v uchu
a zrazu – cicho…

Postupné zväčšovanie problému

Ako sa to môže stať? Mazu pribúda a sluch sa zhoršuje postupne, takže to ani nepostrehneme. Rovnako ako žaba, ktorá pláva vo vode, pod ktorou sa kúri. Voda postupne zovrie, ale žaba si to pri pomalom zvyšovaní teploty nevšimne a uvarí sa. Rovnako sa môžu kumulovať nedobré veci v našom živote. Prižmúrime oči nad týmto a tamtým, zmeny sú ledva postrehnuteľné, až nakoniec realitu ani nevidíme.

Ľahostajnosť voči problému

Iná vec je, keď o svojom probléme vieme, aj o tom, že ak ho zanedbáme, môže vygradovať. Tak ako ja: keby som k veci pristupovala zodpovednejšie a ucho si pravidelne čistila (vhodnými prostriedkami, NIE vatovými tyčinkami!), nemuselo by to nakoniec bolieť.
Spätná väzba
Je fajn. Otvorí oči, uši, rozum, konečne nám veci docvaknú. Môžeme ju dostať od svojej Vyššej sily (skupiny, psychoterapeuta, Boha, priateľa, kolegu, ale aj neznámych ľudí). Už nepopierame realitu (ak sme tak dovtedy robili a ak sa rozhodneme realitu akceptovať). A hoci odstránenie problému je často boľavé a máva aj svoje dozvuky, asi je lepšie nebyť v klame.
Niektoré veci nám zlomia srdce,
ale opravia zrak.
S vekom sa síce zrak zhoršuje,
ale je nádej, že s rastúcimi
skúsenosťami a vedomosťami
oveľa lepšie a skôr uvidíme,
keď nás druhí vodia za nos.
⇒ Mohlo by Vás zaujímať: