Hnev (zamyslenie)

Prečo sa spoluzávislí tak boja nahnevaných ľudí?

Vždy sa musím smiať pri spomienke na reakciu mojej kamarátky na svojho nahnevaného šéfa. Všetci sa ho vo firme báli. Raz tak vyšiel na chodbičku medzi kanceláriami a začal strašne nadávať. Všetci zaliezli „do úkrytu“ do svojich kancelárií a krčili sa nad stolmi. No a táto kamarátka, netuším, čo jej to napadlo, vyšla na chodbu a vraví mu čosi takéto: „Emane, nerozčiluj se, neboť tě klepne pepka.“ Šéf stíchol, v nemom úžase na ňu hľadel a rozmýšľal, či má vynadať aj jej, a potom povedal: „A viete čo, máte pravdu.“ Mávol rukou a zaliezol do svojej kancelárie. Každopádne toto nie je odporúčanie pre Vás ?.

 

Ďalší príbeh, ktorý mi v súvislosti s hnevom prichádza na um, je skúsenosť Susan Cainovej, autorky úspešného bestselleru Úspešný introvert. Keď po skončení právnickej univerzity (ktorú – ako silný introvert – netuší, ako zvládla) nastúpila do právnickej firmy, po čase dostala za úlohu vyjednávať s klientom, ktorého zastupovalo deväť namrzených investičných bankárov. Počas rokovania sa jeden z nich „opäť rozčertil, tresol po stole s papiermi a vyrútil sa z kancelárie. Jeho výstup si nevšímala, lebo nevedela, ako má reagovať.“ Po skončení rokovania si bola stopercentne istá, že ju vyhodia. Aké bolo jej prekvapenie, keď jej na druhý deň zavolala právna poradkyňa toho klienta, aby jej ponúkla prácu s vysvetlením: „V živote som nevidela milšiu a zároveň neoblomnejšiu osobu.“ A tak zistila, že zvýšiť hlas a tresnúť po stole nie je treba. (Vydavateľstvo Motýľ, 2015. Ss. 21-23)

OSPRAVEDLNENIE

No existuje aj inštitút ospravedlnenia. Dara Rolins priznáva, že občas „buchnú sadze“ a povie, čo má na duši. Vyjde to von hneď, keď vznikne problém, ale nemá problém sa o pol hodinu ospravedlniť a priznať, že forma (= spôsob, ako to povedala) mohla byť aj lepšia, ale stojí si za obsahom (= tým, čo chcela vyjadriť). Podľa nej to čistí vzduch a šetrí čas.

Matúš 5,23.24: Keby si teda prinášal dar na oltár
a tam by si sa rozpamätal,
že tvoj brat má niečo proti tebe,

nechaj svoj dar tam pred oltárom a odíď;
najprv sa zmier so svojím bratom
a až potom príď a obetuj svoj dar
.

Efežanom 4,26.27: Hnevajte sa, ale nehrešte.
Slnko nech nezapadá nad vaším hnevom.

Nedávajte miesto diablovi.