Brené Brownová: Zraniteľnosť a hanba (2 videoprednášky)

Výskumníčka Dr. Brené Brownová, autorka knihy Síla zranitelnosti a Dary nedokonalosti, vystúpila 2x na TED Talk. Venuje sa témam odvaha, zraniteľnosť, hanba a empatia.

SILA ZRANITEĽNOSTI (TED Talk 2010)

Štúdium prepojenia ľudí: našej schopnosti vcítiť sa, patriť niekam, milovať. V zábavnej prednáške na TEDxHouston ponúka Dr. Brownová hlboký vhľad, ktorý získala vo svojom výskume a ktorý ju poslal na výpravu k lepšiemu porozumeniu seba samej aj ľudstva. Vypočujete si, ako od dát prešla k osobnému zápasu poddávania sa zraniteľnosti.

„Ľudia, ktorí majú silný zmysel pre lásku a pocit spolupatričnosti, veria, že sú toho hodní.Mali jednoducho odvahu byť nedokonalí. Mali zľutovanie nad sebou a potom aj nad ostatnými, pretože, ako sa ukázalo, nemôžete mať súcit s druhými, ak neviete odpustiť sebe. Úplne a bez výhrad prijali zraniteľnosť. Verili, že to, čo ich robí zraniteľnými, ich robí nádhernými. Nehovorili o zraniteľnosti ako o príjemnej veci, ani ako o utrpení, ktoré zaznievalo v predošlých rozhovoroch o hanbe. Hovorili o nej, že je potrebná. Hovorili o ochote povedať ‚Milujem ťa‘ ako prvý, o ochote urobiť niečo bez toho, aby ste mali nejakú záruku, o ochote dýchať počas čakania, kým vám doktor zavolá výsledky z mamogramu. Sú ochotní investovať do vzťahu, ktorý možno vyjde a možno nevyjde. Myslia si, že toto je základ.

20:04;
prepis textu prednášky

NAČÚVANIE HANBE (TED Talk 2012)

20:06 – nastaviť sa dajú aj slovenské titulky;
prepis textu prednášky

⇒ Prečítajte si články: