Jednorožec a my (zamyslenie)

Pobavil ma pokec ku kuchárskej knihe foodblogerky Martiny Dorkinovej. Vraj je plná receptov, do ktorých nemusíte „zháňať prach z jednorožca po celom Slovensku“ – čiže drahé, špeciálne suroviny, ktoré treba osobitne kupovať a bežne ich doma nemáte.

Bola som na pohovore, takže keď som následne našla článok od Viktora Kostického o tom, ako si môžu ženy vybojovať vyšší plat, celkom ma to zaujalo. Zaznela v ňom zaujímavá rada: „Predstavte si, že vyjednávate o plate pre svojho dobrého kamaráta/tku, ktorému ste túto prácu odporučili, alebo za niekoho koho milujete. Napr. dcéra, syn … Vtedy sa zdá, že viete viac bojovať za záujmy blízkeho.“ Youtuberka Wenzes, ktorá sa venuje typu osobnosti INFJ, vysvetľuje v jednom zo svojich videí, že hoci je pre ľudí typu INFJ ťažké vnímať peniaze inak ako nutné zlo a vôbec sa nimi zapodievať, je potrebné, aby to vnímali tak, že peniaze ich môžu nielen uživiť, ale dajú sa použiť aj pre druhých, na charitu, na to, aby bol tento svet pre všetkých lepším miestom.

Film Splnený sen so Sandrou Bullock v hlavnej úlohe rozpráva životný príbeh futbalovej hviezdy Michaela Ohera. Tomu americký futbal príliš nešiel, kým doňho na podnet adoptívnej mamy nevniesol svoj inštinkt obrancu – obrancu rodiny. Keď začal svoj tím vnímať ako svoju rodinu, na ktorej mu záleží, stal sa z neho skvelý hráč.

Na prechádzke som pochválila jednu bežkyňu, ako úžasne a zľahka behá, ako na strunkách. Človek vídava všelijaké – často komické a zdraviu škodlivé – bežecké štýly, ale na to, ako sa pohybovala ona, sa pozeralo naozaj príjemne. Mali ste pocit, akoby sa vznášala, celkom bez námahy, že presne na beh bola stvorená a keby viac chcela, tak vyštartuje ako tryskáč. Moje slová ju veľmi potešili, zo srdca ďakovala a vravela, že ona sa tak vôbec necíti.

Takže milí jednorožci, drahocenní a špeciálni, ktorí sa tak možno ani necítite, ktorí sa možno neviete postaviť a bojovať sami za seba, skúste to robiť tak, akoby ste bojovali za niekoho, na kom vám záleží. Lebo na vás naozaj záleží. A možno už je čase objať sa a povedať si: „Mám ťa rád/rada.“