Minimalizmus (zamyslenie)

Keď upraceme chaos okolo seba, ľahšie sa nám udržiava poriadok aj v hlave a duši.

  • Minimalizmus je presvedčenie, že existuje niečo také, ako „dosť“.
  • Minimalizmus znamená klásť si otázky skôr, než niečo kúpite.
  • Minimalizmus je nástroj na eliminovanie nadbytku zo života, je to zámerné zameranie na to podstatné, na čom nám záleží, odstránenie všetkého, čo nás od toho odvádza, a nájdenie šťastia, naplnenia a slobody. Lebo to najlepšie v živote nie sú veci.

Toľko citáty. Pri pohľade na niektoré interiéry bytov vo filmoch moja mama vravieva, že to vyzerá tak, akoby v nich nikto nebýval. Ani som nevedela, že sa to volá minimalizmus. Prišla som na to, až keď mi youtube ponúkol stránku Simple Happy Zen – sympatická Holanďanka Vera tam záujemcov zasväcuje do tajov jednoduchého, minimalistického života. Učí ich, ako sa dá vystačiť s malým počtom vecí a byť tak v pohode a šťastný. Jej stránka sa zrodila v čase, keď ako zamestnankyňa vyhorela a dva roky sa dávala dokopy. Z jej osobnej krízy vyrástlo niečo, čo pomáha stále viac fanúšikom – a popri tom jej samej.

Zrejme to, že sme vyrástli v časoch socializmu, keď nebolo dostať kúpiť nič, respektíve len pod pultom a po známostiach, vedie nás, staršiu generáciu, k hromadeniu vecí: veď čo keby sa náhodou stalo to a to?! A tak máme zo všetkého po viacero kusov, haraburdy sa kopia v kútoch a na pôjde. Následkom toho máme zapratané byty a domy – a hlavu. Tým, že zo svojho okolia odstránime to, čo tam už roky zavadzia, o čo sa neustále potkýňame a posledné desaťročie sme to nepoužili, zmenšíme svoju úzkosť a naopak zväčšíme pocit slobody a voľnosti. A v neposlednom rade aj ušetríme. Naučíme sa nekupovať hlúposti.

Nie je nutné dodržiavať všetky minimalistické pravidlá, hoci je ich habakuk. Aj samotní poradcovia v oblasti minimalizmu sa líšia vo svojich radách. Tie sa však dajú prispôsobiť na mieru, robíme len to, čo nám prináša radosť. Cieľom nie je asketický život, v ktorom si nič nedoprajeme, ale jednoduchšie bývanie a jednoduchší život. Vďaka tomu zostane miesto a čas len na to, čo je pre nás skutočne dôležité.