Presunutie pocitov/reakcií (zamyslenie)

Pred vchodom do bytovky ma oslovila mladá žena. Bola tam aj s manželom, ktorý držal na rukách dievčatko. Bola veľmi milá, chcela vedieť, či v našom vchode býva jedna rodina, vraj by od nich chcela kúpiť pozemky, lebo si chcú postaviť dom. Položila mi zopár otázok, odpovedala som a narastala vo mne nevôľa. Napokon som jej povedala, že je už nechcem dávať viac informácií. Zazvonila im. Až dodatočne, s odstupom niekoľkých hodín som si naplno uvedomila, v čom bol problém a odkiaľ tá nevôľa voči nej pramenila:

 • z problémov, ktoré má naša rodina s nepoctivými nájomcami našich pozemkov, kde sa všemožne snažia uzatvoriť pre nás nevýhodné zmluvy a „ošklbať“ nás,
 • z jednorazovej návštevy reportéra, ktorý sa vyzvedal na rodinu, ku ktorej sa nevedel dozvoniť. Dodatočne vysvitlo, že ich syna našli mŕtveho, oni o tom ešte ani nevedeli,
 • správy o rôznych kšeftároch s nepoctivými úmyslami.

Presúvala som na nich pocity, ktoré patrili iným ľuďom a do iných situácií.

===

NESPRACOVANÉ POCITY Z MINULOSTI VOČI MATKE

Róbert a Mária sa chystali na výlet. Mária balila a Róbert pripravoval auto, keď si vtom Mária spomenula, že by sa mal v aute vymeniť olej. Prišla do garáže. „Robo, nechal si vymeniť olej?“ spýtala sa. Možno si spomenul a už to zariadil.
„Mohla by si ma láskavo prestať kontrolovať?“ zvýšil na ňu hlas. „To si myslíš, že som idiot? Samozrejme, že som ho nechal vymeniť. Hovoril som ti, že sa o auto postarám a ty nikdy neveríš tomu, čo ti poviem.“ Pozeral sa na ňu s takým pohŕdaním a nenávisťou, že jej prebehol mráz po chrbte. Mária, ktorá nemala tušenie, čo má robiť, keď reagoval takto, odišla do izby a rozplakala sa.
Položila nevinnú otázku, on však reagoval, akoby si myslela, že je idiot – a bol pripravený bojovať a brániť sa pred ňou. Prečo? Vyrastal s matkou, ktorá sa od Márie veľmi líšila. Bola to panovačná a manipulujúca žena. Nedôverovala mu, že niečo môže urobiť samostatne, ani mu neverila, keď jej povedal, že svoje úlohy splnil. (Zdroj: Dr. Henry Cloud – Dr. John Townsend: Prosím ťa, mami. Ako nás ovplyvnili naše matky)

PRESUNUTIE = sklon smerovať na ľudí v našej prítomnosti pocity, ktoré by mali byť nasmerované na ľudí v našej minulosti. Nespracované pocity z minulých zranení skresľujú naše vzťahy v prítomnosti.

ODPUSTENIE – 3P

 1. Poctivo sa pozrieť na problémy vo vzťahu
  (pomenovať, kde nastala chyba).
 2. Postaviť sa im zoči-voči
  (prežiť pocity, ktoré to vyvoláva).
 3. Prestať trvať na satisfakcii a oplakať svoje straty
  (nechať tie pocity odísť).

Oslobodí nás to od minulosti a pripraví vidieť ľudí takých, akí sú.

Dr. Henry Cloud – Dr. John Townsend