Smútok (zamyslenie)

Melody Beattieová (1948- ), autorka knihy Koniec spoluzávislosti (respektíve Skoncujte so spoluzávislosťou) prežila v živote veľkú traumu, keď jej 12-ročný syn Shane v januári 1991 tragicky zahynul  na lyžovačke vo Švajčiarsku. Bolelo ju to tak veľmi, že podľa jej vlastných slov mala pocit, akoby niekto vzal brokovnicu a vystrelil jej dieru do srdca. A hoci bola autorkou svojpomocných kníh, sama sebe v tomto nevedela  pomôcť. Keď nahliadneme do jej minulosti, ktorá tragédii predchádzala, po dlhých rokoch, keď

 • prežila opustenie (otec odišiel, keď bola batoľa a vychovávala ju matka),
 • ako 4-ročnú ju uniesli,
 • v mladosti ju sexuálne zneužíval sused (matka to ignorovala),
 • bojovala so závislosťou na drogách a alkohole (piť začala ako 12-ročná),
 • a potom i so spoluzávislosťou v manželstve s alkoholikom (ktorý jej tvrdil, že nepije),
 • po rozvode a
 • finančných zápasoch, keď ako samoživiteľka aj s pomocou podpory a písania kníh vychovávala dve deti (má ešte dcéru Nichole)

prežívala koncom 80. rokov minulého storočia konečne pokojné roky. Tie sa skončili už spomenutou nehodou v roku 1991.

Zistil som, že smútok je v skutočnosti len láska. Všetka láska, ktorú chcete dať, ale nemôžete. Všetka tá nevydaná láska sa vám hromadí v kútikoch očí, ako hrča v krku a dutine hrudi. Je to láska, ktorá nemá kam ísť. (Jamie Anderson)

So stratou syna sa vyrovnávala dlho:

Viac o jej životnom príbehu  si môžete v angličtine prečítať tu.

Smútok má 7 štádií, ktorými si človek musí prejsť.

 1. šok,
 2. popieranie,
 3. hnev,
 4. vina,
 5. vyjednávanie,
 6. depresia,
 7. prijatie.

Z pekla, ktorým si Melody prešla, sa zrodila pomoc pre druhých, ktorú poskytuje doposiaľ.

„Existuje tajomstvo, ako prekonať stratu, bolesť a smútok. Ak sme sami, nedokážeme vidieť, kto sme. Keď sa pridáme do klubu, iní ľudia sa stávajú zrkadlom. Cez nich vidíme seba a začíname chápať, čím prechádzame. Potom sa pomaly, naozaj pomaly, učíme prijímať toho, koho vidíme v zrkadle. Potom sa stanete zrkadlom pre nich; tým, že ste čestní ohľadom toho, kým ste, im pomôžete, aby sa naučili milovať a prijímať sami seba.” (Melody Beattieová)

⇒ Mohlo by Vás zaujímať: