Susan Cainová: Ticho (extroverti verzus introverti)

Pôvodný angl. názov: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking. V češtine vyšlo vo vydavateľstve Jan Melvil Publishing, 2012. 346 s. V slovenčine kniha vyšla pod názvom „Úspešný introvert

Cítite sa previnilo, že ste radi ticho a sami? Táto kniha je dôkladným rozborom, polemikou, ale tiež celkom praktickým návodom, ako obidvom typom pováh uľahčiť spolužitie. Autorka dokladá, ako schopnosti introvertov, vrátane vodcovských, bývajú v ére ideálu extraverzie prehliadané, podceňované a systematicky potlačované, a zaoberá sa skúmaním ďalekosiahleho dopadu uprednostňovania extrovertov. Súčasne pátra po najnovších poznatkoch v odbore psychológie a neurovedy, s cieľom odhaliť prekvapujúce rozdiely medzi extrovertmi a introvertmi.

Kniha poodhalí napríklad svet Harvard Business School – súčasnej bašty extraverzie, dovedie nás na priam neuveriteľný seminár Tonyho Robbinsa, ktorý by prekvapil aj väčšinu extrovertov, a zoznámi nás s menej známou stránkou radu osobností, akými sú Mahátma Gándhí, Eleanor Rooseveltová a Dale Carnegie. Zoznámi nás aj s mnohými introvertami úspešnými v odboroch, kde by ste ich nečakali.

⇒ Prečítajte si Susaninu skúsenosť s hnevom.

V knihe sa dozviete:

Introverti sú ľudia, ktorí radšej počúvajú ako hovoria, radšej čítajú ako chodia na večierky (levov salónov z nich neurobíme). Radi tvoria, ale nenávidia propagáciu seba samého, a radšej pracujú sami než brainstormujú v tíme. Hoci ich označujú nálepkou ako tí tichí, v skutočnosti im vďačíme za rad prínosov do našej kultúry: od Van Goghových slnečníc po vynález osobného počítača.

Podľa autorky je introvertov medzi nami až tretina. Preukazuje, že základná hodnota dnešnej podnikateľskej kultúry, teda tímová spolupráca, môže byť prekážkou inovácie, keď prehliada silu tichých mysliteľov.

Susan Cainová poskytuje introvertom nedoceniteľné rady, napríklad:

  • kedy a ako má zmysel sa v svojom prejave a pôsobení na ostatných inšpirovať extraverziou,
  • prečo introverti vo vedúcich rolách bývajú úspešní, v čom spočíva ich sila,
  • ako sa lepšie vysporiadať s rozdielmi medzi introvertmi a extrovertmi na pracovisku,
  • ako riešiť rodinné nezhody medzi partnermi spôsobené „nesúladom pováh“,
  • ako podporiť introvertné deti a čo by pre ne naopak mohlo byť nebezpečné.

Ak ste introvert a cítite sa tak nejako stratený vo svete, ktorý si žiada extrovertov, nasledujúce video je pre Vás. Susan Cain v ňom hovorí o svojom životnom hľadaní a sebaprijatí, ktoré vyústilo do napísania knihy.

. 19:04

Anglická FB stránka Susan Cainovej je TU.

Prečo všetci nútia introvertov,
aby viac rozprávali a vyšli
zo svojej zóny pohodlia,
a nikto nenúti extrovertov,
aby aspoň na minútu „sklapli“,
aby bola tá zóna pohodlnejšia?

Ak je to možné a závisí to od vás,
žite v pokoji so všetkými ľuďmi.
Rimanom 12,18

⇒ Prečítajte si z blogu psychoterapeutky Mgr. Ráchel Bícovej: