Veľa kriku pre narodeniny

(Pozn. slovo narcista označuje obidve pohlavia.)

Že kde? U narcistov. Známa melódia „Happy birthday to you“ (Veľa šťastia, zdravia) by podľa nich mala znieť „Happy birthday to me, me, me“ (Veľa šťastia zdravia mne, mne, mne!). S obľubou veľkolepo slávia svoje narodeniny a tie vaše – ak ich neodignorujú, nezabudnú na ne alebo vám nepoprajú v celkom iný deň – s veľkým zadosťučinením pokazia rovnako ako akýkoľvek deň, ktorý je pre vás významný (napr. dôležitá prezentácia, skúška, pracovný pohovor, promócia, odovzdanie ceny; majú strach, že budete „vyššie“ ako oni, na pomyselnom piedestáli a opustíte ich, no neskúšajte im to vyhovoriť, nepriznajú to a zlíznete si to). Radi sabotujú sviatky ako sú Vianoce a iné. Ako? Predvedú záchvat hnevu, vyvolajú hádku v deň pred alebo po, prípadne sa s vami rozídu. Radšej budú dôvodom vášho nešťastia a utrpenia, akoby nemali byť stredobodom vašej pozornosti, keď máte radosť z niečoho iného. No a keď vás načisto rozhádžu, takže daná udalosť nedopadne dobre, znovu sa k vám vrátia, ešte vás „poľutujú“ a skritizujú tú druhú stranu, a dodajú niečo v tom zmysle, že možno na to ešte nemáte (a teda nehrozí, že od nich odídete, dosiahli, čo chceli)…

Narcisti nevnímajú sviatočné obdobie rovnako ako bežní ľudia. Nie sú schopní cítiť radosť a lepšie im je v negativite. Keďže šťastie nevedia precítiť, snažia sa ho vziať druhým. Tiež chcú byť stredobodom pozornosti a sviatky ich prítomnosť zatieňujú. Urobia všetko možné, aby vytvorili nejakú drámu, hádku alebo scénu, ktorou pritiahnu pozornosť znovu na seba.

Narodky a oslavy majú byť zvláštne príležitosti určené na oslavu, na ocenenie druhých alebo toho, čo dosiahli, na zdieľanie spomienok, prejavy vďačnosti, smiech a radosť. Nie však pre narcistov. Pre tých sú časom na

 • získanie súcitu, vytvorenie drámy / konfliktu / chaosu,
 • vylúčenie ľudí,
 • zvýšenie očakávaní a následné sklamanie,
 • zneužitie sentimentu na ohrozovanie,
 • dávanie darov, aby ich neskôr použili proti príjemcom.

Dôvod

Prečo to robia?

 • Neznášajú, keď sa pozornosť venuje niekomu inému ako im. To oni musia stáť vždy vo svetle reflektorov a mať prevahu a všetko pod kontrolou. Keď vám ľudia gratulujú a vyjadrujú vám lásku, narcista to vníma tak, že vás oslavujú a to nie je v súlade s jeho presvedčením, že ste niečo menej ako on, a tak žiarli a závidí – a pokazí to, správa sa celkom ako malé decko v amoku. Platí preňho, že ak nemôže dosiahnuť pozitívnu pozornosť, dosiahne negatívnu– a správa sa otrasne.
 • Boja sa intimity, zodpovednosti, zaviazanosti. Nevedia zdieľať pozitívne skúsenosti a spomienky – museli by sa o druhých starať a byť voči nim zodpovední. Buď bojujú, alebo z úzkosti utečú.
 • Nevedia urobiť druhých šťastnými, chýba im empatia. Skôr závidia a žiarlia. Nie sú šťastní, keď sú druhí šťastní, ak, pravda, nie sú príčinou toho šťastia oni. Netešia ich rozžiarené oči druhých.
 • Našli si už iný zdroj narcistického uspokojenia.

Vzťah k narodeninám

Niektorí narodeniny neoslavujú radi, lebo im pripomínajú, že sú zase o rok starší, iní sa tešia na stretnutia s rodinou a priateľmi a na darčeky, iní ich načisto ignorujú. Nie tak narcista – jeho narodky sú špeciálna udalosť. V tento veľký deň potrebuje (ako vždy) uznanie, chválu a obdiv. Často organizuje veľkolepé oslavy. Ak vám aj povie, že si na svoje narodky nepotrpí, radšej mu zagratulujte a nezabudnite na ne (aj keď on zabudol na vaše, ušetríte si tak zlostný výbuch). Malígni narcisti však na narodeninové výlevy a oslavy nie sú zvedaví, a tak sa nesnažte nasilu im urobiť radosť, ak vám povedia, že si to neželajú.

Problémy na narcistovej oslave

Rozhodne to nie je šťastná a pokojná udalosť, spája sa skôr s utrpením, slzami a úzkosťou. S drámou a sklamaním. Narcista vie nájsť neuveriteľné spôsoby, ako s vami manipulovať, ovládať vás a ublížiť vám. Chýba mu empatia a dôverné vzťahy nezvláda.

Aké problémy teda môžu nastať?

 • Nič nevyhovuje: darček je nevhodný alebo primalý, oslava primalá alebo priveľká, dané miesto je zlé, zablahoželali ste mu príliš chladno alebo príliš nadšene, nezostali ste pri ňom, ale išli do práce…
 • Bude lamentovať, koľkí si nespomenuli.
 • Spravte preňho maximumbude to vnímať ako vašu povinnosť a absolútne minimum, čo preňho musíte spraviť, lebo on je niečo viac ako vy.
 • Venujete sa na oslave deťom, aby sa bavili, nie narcistovi? Vybehne na vás.
 • Narcista môže nakoniec zostať frustrovaný, ani neviete prečo, nech sa akokoľvek snažíte nájsť zmysel v tej toxickej dráme.

Problémy na oslave vašich narodenín

 • Vo fáze bombardovania láskou zorganizuje narcista úžasnú oslavu a nezabudne vám pripomenúť, čo všetko pre vás urobil,
 • na vaše narodeniny zabudne alebo zagratuluje mesiac pred nimi,
 • účasť na oslave: nepríde, lebo má odrazu v pláne niečo dôležité; v poslednej chvíli ju odriekne; príde neskoro a očakáva vďačnosť za to, že vôbec ráčil prísť,
 • oslavu zariadi celkom podľa seba, hoci sa vás predtým spýtal, ako by ste ju chceli mať,
 • kúpi zákusky s arašidmi, na ktoré ste alergická, lebo na to „zabudol“,
 • darček: nedá vám žiadny, alebo taký, ktorý sa vám nebude páčiť, prípadne vás ním urazí. Alebo sa vopred spýta, čo by ste chceli a dá vám niečo celkom iné, neosobné a lacné. Zaprotestujete? Ste nevďační, nezdvorilí, rozmaznaní. Alebo vám dá drahý dar (najmä vo fáze bombardovania láskou) a neskôr vám to opakovane vyhadzuje na oči. Vo fáze devalvácie sa bývalé dary odrazu zmenia na pozornosti, ktorými si vlastne predplatil to, čo má platiť teraz,
 • tou najdôležitejšou osobou na oslave urobí seba,
 • tvári sa skormútene a strháva tak pozornosť na seba. Manipuluje hosťami srdcervúcimi historkami o tom, ako v detstve nedostával darčeky a ako s ním bývalky zle zaobchádzali, alebo akú smolu má v živote,
 • sedí nadurdený a kazí atmosféru, povýšeneckými poznámkami a inak sa vynasnaží pokaziť vám náladu,
 • ostatných zhadzuje a rozčuľuje,
 • ak ste trochu nešťastní, koľko rokov už máte, vtipkuje o veku na váš účet,
 • je k vám pozorný a láskavý, potom odrazu vyvolá nejakú scénu, hodí to na vás a obviní vás, ako ste mu odplatili láskavú pozornosť,
 • venuje sa všetkým ostatným, len nie vám. Ak mu to budete vyčítať, vyhodí vám na oči, že ste príliš egocentrickí a s narodkami to preháňate.

A tak sa snažíte zo všetkých síl udržať pokoj, najmä ak sú tam deti.

Narodeniny ako zámienka na obnovenie kontaktu

Možno vás narcistickí príbuzní alebo ex-partner pravidelne zhadzujú, manipulujú vami, krizujú vás, ba urážajú, vyvolávajú hádky, ale sú celí bez seba, keď neodpoviete na ich blahoželanie v SMS, e-maili alebo nedvihnete telefón, keď vám chcú popriať. Oni síce odpovedajú, len keď chcú, ale pre vás je to psia povinnosť a keď ju nesplníte, ste nevďačníci, hrubiani a nevychovanci (ako vždy, jedny pravidlá platia pre nich, druhé pre vás). Akosi „majú nárok“ na odpoveď a nezaujíma ich, že si už celé mesiace budujete hranice a odstup.

Ak odpoviete, ocitnete sa znovu v pasci a ešte môžete dostať hubovej polievky za to, že ste ich nepozvali na oslavu. A ak ste ich nezablokovali na sociálnych sieťach, nereagovali len na ich prianie a ešte uvidia na fotke, ako vám bolo dobre s inými ľuďmi, beda vám.

Riešenie

Keď viete, čo narcisti ohľadom narodenín stvárajú, pomôže vám to odpútať sa od ich správania. Pripravte si pre tento prípad núdzový plán. Nechajte narcistu plávať v jeho negativite a sebaľútosti a bavte sa. Jeho znevažujúce poznámky odbite slovom „fascinujúce“, „zaujímavé“ a robte podľa seba. Možno bude lepšie vôbec mu významných udalostiach vopred nehovoriť, aby vám ich nepokazil. Takéto udalosti sú preňho neznesiteľné.

Ak ste stále s narcistom, stanovte hranice, nezapájajte ho, neizolujte sa a zostávajte v bezpečí.

Ak ste už rozídení, stanovte hranice. Rozmaznávajte sa, robte to, čo ste vždy chceli robiť, ale narcista vám to nedovolil. Hoci ste v pokušení skrývať sa, snažte sa neizolovať sa. Ľuďom hovorte pravdu, ako sa máte, nehrajte na súcit. Starajte sa o seba, nebuďte na seba pritvrdí. Začnite nové rutiny/tradície, vyskúšajte niečo nové. Robte, čo vás baví. Nájdite veci, za ktoré môžete byť vďační. Ak vás sociálne médiá deprimujú, nahraďte ich niečím, čo vám zdvihne náladu.

Pozrite si video od Jana Dvořáka: Narcis a vánoce, svátky, narozeniny, dovolené

.. 11:01