Frederik Imbo: Ako si nebrať veci osobne (prednáška)

Frederik Imbo vyštudoval Royal Conservatory of Ghent a hral v mnohých televíznych seriáloch. Založil organizáciu Imboorling, ktorá sa venuje zlepšovaniu komunikácie. Organizuje prezentácie, workšopy, školenia a koučovacie sedenia pre každého, kto je ochotný počúvať. Túto prednášku predniesol na konferencii TEDx.

.. 17:36
dajú sa nastaviť anglické titulky

Každý si občas berie veci osobne. Aby sa Frederik v tejto oblasti „zocelil“, stal sa futbalovým rozhodcom. Vždy, keď sa mu počas zápasu dostáva hubovej polievky a invektív od hráčov, trénerov a divákov, učí sa to veľmi efektívne. Učí sa vyrovnávať s odmietnutím, kritikou a nedostatkom sebadôvery a rešpektu.

Čo v nás berie veci osobne? Naše ego. Chceme uznanie a rešpekt. Frederik odporúča 2 stratégie

(1).Nie je to o mne: pozri sa na úmysel toho druhého. Prečo robí a hovorí to, čo robí a hovorí? Aké má k tomu pohnútky?

A ak to nefunguje:

(2) Je to o mne: Tu je priestor na sebareflexiu. Do živého nám zatne len to, čo si v duchu sami myslíme. Ak nám niekto povie, že sme neschopní, dotkne sa nás to, ak si to sami o sebe myslíme. Prejav si súcit a ozvi sa. Môžeme byť zraniteľní, hovoriť o svojich pocitoch. A môžeme na sebe pracovať.

(3) Keď vezmeme 20-eurovku, pokrčíme ju, požujeme, vypľujeme, pošliapeme, stále je to 20-eurovka. Tí druhí vás môžu napadnúť, kritizovať alebo ignorovať. Môžu vás rozpučiť svojimi slovami, vypľuť, dokonca pošliapať . No pamätajte: nech urobia alebo povedia čokoľvek, stále si zachovávate svoju hodnotu.

Pochybnosti zabíjajú viac snov, než zlyhanie.

Ak si šťastný, keď ti niekto „niečo“ povie,
ak zosmutnieš, keď ti niekto „niečo“ povie,

potom majú diaľkové ovládanie tvojho šťastia a smútku v rukách druhí ľudia. Ich činy a slová ťa stále znovu vyvádzajú z rovnováhy a vnášajú ti do života nepokoj. Nechceš si ho vziať späť? Byť znovu slobodný?

⇒ Prečítajte si tiež: