Možnosti komunikácie s narcistom

Otvorili sa vám oči a zistili ste, prečo vzťah nefunguje, prečo zlyhávajú všetky vaše vzťahy o jeho nápravu a prečo je vina stále pripisovaná len vám? Zistili ste, že ste vo vzťahu s narcistom? Aké možnosti komunikácie máte? A treba povedať, že s narcistami nemusíte byť len vo vzťahu, narážate na nich v práci, na ulici, v obchode – nedá sa im celkom vyhnúť a preto treba byť v komunikácii s nimi flexibilní, zvážiť aj to, o aký typ narcistu ide (zjavný/grandiózny, skrytý/zraniteľný, komunálny, malígny…).

Pri komunikácii s narcistami ide v zásade o to, aby sa človek pred nimi chránil, aby prežil. Chránil pred čím? Pred dramatickými scénami, nekomunikovaním, skrytými i zjavnými urážkami, gaslightingom, podrazmi, neúctou a ustavičným porušovaním hraníc. Pomôže, ak sa zbavíte potreby prejavov uznania zo strany narcistu – pomocou nich vami manipuluje. Stanovme si realistické očakávania ohľadne takýchto vzťahov.

  • Žiadny kontakt (no contact). V tomto prípade komunikáciu načisto odstrihneme a vôbec k nej nedochádza. Položme si otázku: Čo chceme a čo potrebujeme?

.. 20:23

  • Malý kontakt (low contact) – je vyhradený len pre núdzové situácie a oslavy, pri ktorých sa dá počítať so zneužívaním. Je to akoby ste sa znovu a znovu vracali k sporáku a vedeli, že sa popálite, ale nemáte na výber (odporúča sa chránený kontakt). Pri malom kontakte sa urobíte nedostupnými, interakciu maximálne obmedzíte a stanovíte hranice. Vravíte nie. Nereagujete na obviňovanie.
  • Vyžiadanie si prestávky vo vzťahu, ktorá postupne prejde do žiadneho kontaktu. Tento spôsob je menej konfrontačný.
  • Pozorovateľ. Psychoterapeut Ross Rosenberg ju nazýva „Pozoruj, ale neabsorbuj“. Zmeňte svoj pohľad. Namiesto zameriavania sa na seba a na to, čo môžete zmeniť, aby ste narcistovi vyhoveli, poodstúpte a pozorujte jeho správanie. Dobre sa pozerajte až za jeho fasádu – a nájdete pravdu. Dôležité je nedať sa emocionálne vtiahnuť do boja s narcistom.
  • Sivá skala (grey rock). Sivá skala je kus kameňa ležiaci pri ceste, ktorý si nikto nevšíma a nikto sa oň nezaujíma. Pri tomto spôsobe komunikácie urobíme samých seba nudnými a nezaujímavými pre narcistu, aby sme sa chránili. Už nechceme byť pre narcistu jeho zdrojom. Sme ticho, nezapájame sa a neangažujeme, nevysvetľujeme, neobhajujeme sa pred ním a neberieme si veci osobne, nezdieľame sa a neotvárame, nie sme zraniteľní – lebo narcista to môže zneužiť na manipuláciu, zahanbovanie a posmievanie sa. Rozdiel oproti nekomunikovaniu (silent treatment) spočíva v cieli – ako „sivá skala“ máme za cieľ chrániť sa, nekomunikovanie využívajú narcisti, aby nás vytrestali.
  • Žltá skala (yellow rock). Je trošku miernejšou verziou sivej skaly. Pri žltej skale pozdravíme, komunikujeme o faktoroch týkajúcich sa napr. detí, ale nehovoríme o svojich pocitoch, čo nás teší, trápi – môže to byť neskôr použité proti nám.
  • Firewalling (čítaj fajr‘vóling). Firewall chráni počítač pred hackermi, vírusmi a nechcenými prienikmi, zneužitím údajov, zamrznutím zablokovaním a pokazením, takže počítač už nefunguje. Potrebujeme poznať všetky varovné signály (red flags), ktoré signalizujú narcistu, mať o ňom čo najviac informácií. Nezdieľame sa s ničím, čo je zraniteľné, citlivé alebo pre nás dôležité. V prípade nutnosti vedieme nezáväzné povrchné rozhovory: o počasí, aký nový obchod otvorili atď.

NÁSLEDKY ZMENENEJ KOMUNIKÁCIE

Keď nabehnete na režim žiadneho alebo obmedzeného kontaktu, nemáte vyhrané. Budete bojovať sami so sebou i s narcistom, ktorý si všimne, že stráca nad vami kontrolu.

Subjektívne pocity: Po úplnom prerušení kontaktu nás neminie smútenie. Najskôr šok a popieranie, potom vina a prehlbujúci sa hnev, prípadne zmiešaný s depresiou. Občas otupiete, aby ste to zvládli. No potom sa to zlepší.

Budete sa cítiť osamelí, okolo vás bude čudné ticho, na ktoré nie ste zvyknutí. Uvoľnenosť vyplaví na povrch ťažké emócie, ktoré ste po celý čas skrývali, a to aj na nevhodnom mieste a v nevhodnom čase, môže to mať aj podobu panického záchvatu. Ak ide o rodinu, prepadnú vás pocity viny z toho, čo robíte.

Narcistova reakcia: rozzúri sa. Nevadí mu, keď odíde on, ale neznáša, keď niekto opustí jeho. Už nemôže zneužívať. A tak je znovu očarujúci, charizmatický, príťažlivý a presvedčivý. Znovu skúša bombardovanie láskou, aby vás znovu získal späť. Bude vám vravieť to, čo chcete počuť.

 

Petr Kinkor hovorí o fáze označovanej ako hoovering (čítaj húvering) –  ide o „‘vysávanie‘ alebo upratovanie predchádzajúceho neporiadku s cieľom predsvedčiť expartnera o tom, že sa narcista zmenil a poskytnúť určité srdcervúce vysvetlenie jeho správania alebo lepšie povedané vzniknutého nedorozumenia z jeho/jej pohľadu. Znovu sa tak do popredia dostáva manipulácia, hranie na city, zrkadlenie potrieb partnera a budúce falošné sľuby“. A narcista bude zúrivý, keď uvidí, že to nezaberie. Môže nadávať, vyhadzovať vám na oči, že nie ste schopní intimity a zraniteľnosti, bude sa posmievať, hrať vám na city a hrať sa na obeť.

Treba vytrvať, nedať sa oklamať, a raz príde deň, keď budete slobodní.


Mohlo by Vás zaujímať: