Odpútanie sa s láskou (článok)

Ako sa odpútať s láskou a prečo to musíte urobiť

Zamilovať sa do závislého je ťažké a boľavé. Vždy tu chýba emocionálna odmena, ktorá sa nachádza v normálnych vzťahoch. Závislí bývajú sebeckí, bezohľadní a egoistickí a záleží im na tom, aby sa dostali vyššie ako ten, kto sa kvôli nim vzdá všetkého. Je veľmi nepravdepodobné, že sa toto správanie niekedy zmení. Závislí sa nezmenia, kým to sami nechcú. Nútenie milovaného človeka na odvykaciu kúru nezaručuje, že sa uzdraví, ak nejde o osobné rozhodnutie.

Je veľmi ľahké obetovať svoje potreby, aby ste sa starali o závislého. Tým sa však vytvára SPOLUZÁVISLOSŤ: nie ste schopní od závislého odísť, lebo ste sa k nemu príliš citovo pripútali. Umožňuje mu to pokračovať v závislosti, lebo vždy je tu niekto, kto po ňom upratuje neporiadok. Odpútanie sa s láskou je odchádzanie od závislého tak, že vás už jeho správanie neovplyvňuje. Umožňuje vám vrátiť sa do vášho života, hoci ešte nie ste pripravení závislého z neho celkom vyškrtnúť.

Odpútanie sa s láskou je slogan Al-anonu, svojpomocnej skupiny, ktorá pomáha ľuďom s rodinnými príslušníkmi a priateľmi alkoholikov. Jej hlavný princíp znie, že alkoholici sa v žiadnom prípade nemôžu poučiť zo svojich chýb, ak sú stále nadmerne chránení. Al-anon pomáha ľuďom naučiť sa, aby prestali podporovať alkoholikov a starali sa v prvom rade o seba.

ČO JE TO „ODPÚTANIE SA S LÁSKOU“?

Ak máte v živote narkomana, určite ste už veľakrát počuli o slogane „Odpútajte sa s láskou“ – no len veľmi málo ľudí vie, čo vlastne znamená.

„Odpútanie sa s láskou“ je:

  • poodstúpenie dozadu a rozhodnutie, že je čas dať seba na prvé miesto.
  • S milovaným závislým sa budete stále rozprávať a správať sa k nemu úctivo, len podniknete kroky, aby ste boli  menej emocionálne zapojení do jeho rozhodnutí a chýb. Vďaka tomu môžete byť súčasťou jeho života bez toho, aby ste sa ho zbavili. Môže to byť ťažké pre ľudí, ktorí sú jedinými opatrovníkmi závislých.

AKO SA ODPÚTAŤ S LÁSKOU

Odpútať sa s láskou je veľmi zdravé najmä vtedy, keď sa odpútavate od ľudí, ktorí sú vo vašom živote toxickí,  napríklad alkoholikov. Musíte vedieť, že vám to pomôže len vtedy, ak si pomôžete sami. Ako na to?

1. Nájdite dôvod odpútania sa

Musíte si položiť otázku, prečo sa vlastne chcete odpútať? Môže to byť ťažké, keď na to nemáte dobrý a pádny dôvod, na ktorý sa môžete spoľahnúť, keď sa vydáte na túto cestu. Musí byť dostatočný na to, aby ste sa rozhodli dotiahnuť to do konca. Pomôže vám pri pomalom odpájaní sa od závislého, aj keď ste stratili všetku nádej na odlúčenie. Dôvod sa vždy spája so závislým. Mali by ste zistiť, ako vaša pripútanosť k závislému ovplyvňuje vás a ľudí okolo vás.

2. Uvoľnite svoje pocity

Mali by ste sa zbaviť všetkých pocitov zadržiavaných vo svojom vnútri. Ak tak neurobíte, dostanete sa do bodu, keď vybuchnete. Určité pocity by mali zostať nevyjadrené, ale zdravé je opustiť tie toxické. Pocity môžete uvoľniť napríklad plačom, spevom alebo krikom. Musí to však byť čo najneškodnejšie. Je na vás, či to budete robiť každý deň alebo uvoľníte všetky pocity naraz. Mali by ste robiť to, čo je pre vás komfortné.

3. Začnite pomaly

Nemal by to byť pre vás šokový proces. Začnite pomaly, a tempo postupne zvyšujte. Musíte vedieť, že tento proces nie je nikdy jednoduchý. Vy jediní viete, čo môžete nechať plávať a čo nie. Časom budete vedieť, ako sa zbaviť ťažkých vecí. Netlačte na seba príliš, inak by ste stratili prehľad o tom, prečo sa vlastne chcete odpútať a budete musieť začať odznova.

4. Pozerajte sa dopredu

Hľadajte niečo, čo vás bude motivovať, aby sa ste sa na odpútanie sa s láskou tešili. Mali by ste sa tešiť na budúcnosť a prestať prebývať v minulosti. Predstavujte si, o čo šťastnejší budete, keď sa odpútate od toxickej osoby vo svojom živote. Prídu chvíle, keď budete mať chuť to vzdať. Ak ste však pozitívni, proces dokončíte a budete hrdí na výsledok.

5. Žiadne skratky

Odpútanie sa s láskou je dlhý proces a vyžaduje si trpezlivosť. Mali by ste si to uvedomiť skôr, než začnete. Neexistuje žiadny jednoduchý spôsob, ako sa dostať von, takže sa vyhýbajte skratkám. Odpútanie sa s láskou trvá dvakrát tak dlho. Je boľavé, keď sa s láskou odpútavate od milovanej osoby. Musíte však vedieť, že ešte bolestivejšie bude pridŕžanie sa niekoho, kto stráca kontrolu. Túto cestu by ste mali venovať len sebe a prestať myslieť na tých, čo vás brzdia.

6. Neobzerajte sa späť

Vyhýbajte sa obzeraniu, odvádza vašu pozornosť od vášho poslania a pritiahne vás späť tam, odkiaľ ste prišli. Späť sa pozerajte len vtedy, keď si myslíte, že vám to v odpútavaní pomôže. Neobzerajte sa však pridlho, aby ste si nezačali vymýšľať výhovorky, prečo sa neodpútavať. Myslite na budúcnosť a na všetky tie dobré veci, ktoré vás čakajú, keď sa s láskou odpojíte.

7. Odpustite

Pri odpútavaní sa je dôležitým krokom odpustenie. Musíte vedieť, že sa vás môže zmocniť hrdosť a brániť vám v ňom, ale nemali by ste ju nechať vyhrať. Pýcha vás môže prinútiť povedať veci, ktoré ľudí okolo vás zrania, a ľutovať to do konca života. Odpustite závislému a odpustite sebe, tak môžete dosiahnuť pokoj v duši. Odpustenie vám pomáha posunúť sa ďalej a nechať za sebou ľudí, ktorí pre vás nie sú dobrí. Vyžaduje si čas rovnako ako odpútanie sa.

8. Uzdravujte sa

Rany sa zahoja a tento proces vám pomôže vyliečiť ich. Niektoré rany sa dajú vyliečiť len odpútaním. Odstráňte sa zo vzťahov, v ktorých dostávate viac rán ako úsmevov. Nemali by ste si pri tom ubližovať, len aby sa ostatní cítili lepšie. Nájdite si čas na vyliečenie svojich rán a urobte to pre seba.

9. Ďakujte

Buďte vďační za všetku bolesť, ktorú ste prežili, keď ste boli pripútaní k závislému. Aj za to, že ste si uvedomili, prečo chcete tento proces absolvovať, a za všetky rany, ktoré sa zahojili. Odpútanie sa s láskou je dlhá cesta,  pomáha vám učiť sa, tešiť sa a byť vďační za budúcnosť. Ďakujte za odpútanie, lebo vám pomáha nájsť sám seba a nájsť pripútanosť k tým ľuďom, ktorí si vás zaslúžia. Buďte vďační za to, akí ste silní, že ste sa dostali až sem.

 10. Napredujte

Toto je posledná fáza odpútania sa s láskou. V nej by ste sa mali tešiť a byť spokojní so svojím životom a so sebou samým. Je to pre vás nový začiatok po dlhom procese odpútavania sa s láskou. Priviedlo vás to k rozumu a všetko to stojí za to. Teraz už viete, čo vás robí šťastnými, a že stojí za to byť šťastnými.

PREČO SA ODPOJIŤ S LÁSKOU?

1. Spoluzávislosť

Spoluzávislosť je emocionálne spoliehanie sa na partnera, ktorý vám ublížil – fyzicky alebo emocionálne. Tento vzťah sa vždy rozvíja počas ťažkostí so závislosťou. Partner môže za správanie závislého viniť sám seba. Vďaka tomu sa partner spolieha na emocionálnu podporu závislého, ktorú mu závislý nikdy neposkytne.

2. Umožňujete ich závislosť

Ak zistíte, že sa o svojho blízkeho staráte tým, že mu dávate peniaze, platíte za jeho chyby alebo sa zaňho ospravedlňujete, potom umožňujete jeho závislosť. Mali by ste urobiť krok späť a nechať závislého, aby bol zodpovedný za svoje činy. Keď to urobíte, budete tlačiť na závislého, aby rýchlo napravil svoj čin.

3. Robíte to pre seba

Závislí vždy myslia na seba a robia veci, ktoré ich robia šťastnými bez ohľadu na ľudí okolo nich, ktorých to emocionálne i fyzicky ovplyvňuje – ako sú manželia a príbuzní, ktorí musia znášať ich závislosť. Ak máte blízko k závislému, mali by ste urobiť krok späť a premýšľať o tom, ako sa od neho s láskou odpútať.

4. Nedávajte bez reciprocity

Narkomani sú veľmi sebeckí a vždy budú klamať a manipulovať s vami, aby dosiahli, čo chcú. Keď ustúpite, cyklus zastavíte. Musíte dať závislému vedieť, že ak od vás niečo chce, mal by pre vás najskôr niečo urobiť. To vám pomôže opustiť jeho zovretie a prestať mu byť k dispozícii. Odpútať sa od milovanej závislej osoby nie je nikdy ľahké. Al-anon prišiel s týmto sloganom o odpútaní sa s láskou, aby ľudí prinútil prestať podporovať závislých. Mali by ste sa v prvom rade starať o seba a vyhýbať sa veciam a ľuďom, ktorí vás zhadzujú. Milujte život, vychutnávajte si ho. Ak je odpútanie sa od lásky to, čo musíte urobiť, pustite sa do toho.

https://sk.whattalking.com/how-to-detach-with-love-and-why-you-need-to-do-this