„Nevedel som, že pije…“ (príbeh)

Keď som prvýkrát stretol moju ženu, nevedel som, že je alkoholička. Myslím si, že napovedať mi to mal stále prítomný krčah vína v chladničke. Lenže nevyrástol som s alkoholizmom a bol som naivný. Vyrástol som však v rodine, v ktorej sme si mysleli, že vieme, ako máme všetkých a všetko ovládať a naprávať. Niet sa čo diviť, že som si myslel, že aj ja môžem robiť to isté – až kým som sa nedostal zoči-voči aktívnemu alkoholizmu.

Moja žena vážne ochorela na zlyhanie obličiek a chodievala do liečební. Ja som musel spravovať firmu a starať sa o našu 4-ročnú dcéru. So ženou sme sa takmer rozviedli, ale našťastie psychoterapeut navrhol Al‑Anon. Bol som zúfalý a vyskúšal by som všetko. Od prvého stretnutia som vedel, že tento program mi môže pomôcť vyrovnať sa s problémom smútku, žiaľu, hnevu, osamelosti, frustrácie a izolácie… Súčasne moja žena našla triezvosť bez Anonymných alkoholikov. To trvalo šesť rokov. Žiaľ, urobil som bežnú chybu a prestal som chodiť na stretnutia Al‑Anon.

Keď začala znovu piť, bolo to ako oživenie nočnej mory. Dcéra už mala desať rokov a dobre si uvedomovala, čo sa deje. Rýchlo som našiel svoju cestu späť do [Al-Anonu], našiel som si sponzora a pracoval na krokoch. Po viac než roku záchvatov a začiatkov triezvosti a mojej žiadosti o rozvod a starostlivosť o naše dieťa padla moja žena na dno v dosť nepríjemnom detoxikačnom stredisku.

Dnes má úžasnú sponzorku a chodieva na jedno a niekedy aj dve stretnutia denne. Ako rodina máme toho ešte veľa na uzdravenie, ale vďaka Al‑Anonu vidím, že zázraky sa dejú… Nemôžem si domýšľať, že viem, či prežijeme ako zdravá a neporušená rodina, ale viem, že s našimi dvoma programami a žitím deň po dni sa situácia doma už dramaticky zlepšila.“

“Discovering Choices,” ss. 188-189

→ Prečítajte si: