Emočný tuk

ROZDIEL MEDZI EMOCIONÁLNYM A FYZICKÝM HLADOM:

  • Emocionálny hlad prichádza náhle a treba ho okamžite uspokojiť – a máme chuť na konkrétne jedlo. Po skonzumovaní vyvolá vinu a hanbu a sme stále „hladní“.
  • Fyzický hlad prichádza postupne a je nám jedno čo zjeme. Po najedení sme spokojní a cítime sa sýti.

FUNKCIA EMOČNÉHO TUKU

Životná koučka Mgr. Janette Šimková tvrdí, že podľa vedcov vraj v tukovom tkanive vznikajú látky, ktoré sa podieľajú na našom pocite spokojnosti. Problém nie je v tom, čo robíte, ale čo neriešite. Ľudia často zajedajú problémy a vysokú záťaž – a výsledkom sú kilá navyše, ktorých sa nevieme nijako (odhodlať) zbaviť.

RIEŠENIE

Potrebujeme sa odučiť negatívne naučené vzorce správania, nereagovať automaticky podľa nich, vyliečiť svoje zranenia z minulosti. Až potom budeme schopní zbaviť sa „tukového štítu“ alebo „psychického izolantu“, ktorý nás „chráni pred ublížením“ a svojím spôsobom nahrádza objatie.

V TEJTO CHVÍLI PRAHNEM PO ČOKOLÁDE

Vychovali ma s mentalitou „jedlo všetko vyrieši“:

    • Spadla si? Daj si koláčik.
    • Máš problém vo vzťahoch? Zachráni ťa zmrzlina.
    • Zlý deň v práci? Zobni si šišky v kuchynke.

Nič však nefunguje tak dobre ako čokoláda. Prevaľovanie dobrej čokolády v ústach je pre mňa takou rozkošou ako skvelé víno pre znalca.

Teraz si uvedomujem, že keď bažím po čokoláde, zvyčajne sa niečo deje v mojom vnútri: treba vyriešiť nejaký problém. Stále si môžem dopriať nejakú maškrtu, ale musím aj prijať nejaké opatrenie: zavolať kamarátke, spojiť sa so svojím sponzorom, alebo písať do svojho denníka. Jedlo moje problémy nerieši. (In This Moment Daily Meditation, 22. november)

Trocha humoru:
* Musím nasadiť buď 3N diétu (= nekúpiš, nemáš, nezožerieš)
alebo francúzsku diétu Germain (žer mén) ?

Ak máte problém s poruchami príjmu potravy,
mohla by byť pre Vás užitočná stránka
www.chutzit.sk

⇒ Prečítajte si: