Na jeseň je ich u nás na fasáde paneláku „na mraky“ a tlačia sa dnu do bytov. Žlté, oranžové, čierne, s 2 až 19 čiernymi alebo červenými bodkami. Uhádli ste, hovorím o lienkach. Ale nie o tých našich, ale o ázijských.
Pochádzajú z Číny a pri využívaní na hubenie vošiek unikli zo skleníkov a rýchlo sa rozšírili (nielen) v Európe. Oproti našej domácej lienke sú oveľa výkonnejšie a množia sa až 25x rýchlejšie (je to invázny druh) – a hubia ju.
.
Ak neviete, s kým máte tú česť, pozriete sa na ňu a hoci sa vám možno niečo na jej výzore aj trochu nezdá, poviete si: „Jéj, aká krásna lienka!“ Čo tam po tom, že má tých bodiek akosi veľa a aj farba je nejaká neobvyklá? A netušíte, že hryzie, je jedovatá a jedna takmer zniesla zo sveta britského kulturistu, ktorý následne dostal otravu krvi. Keď „naša“ lienka zožerie larvu ázijskej, neprežije to. Keď ázijská zožerie našu, nič sa jej nestane. Boj proti nej je na dlhé lakte a naša lienka ťahá za kratší koniec.
.
Nie je to ako pri ľuďoch a narcistoch? Aj tých nájdete v rôznych vzhľadových a charakterových variantoch a intenzite a keď netušíme, s kým sme sa to zaplietli, môžeme dopadnúť ako ten britský kulturista. Vplyv malígneho narcistu na fyzické, emocionálne a duševné zdravie je zničujúci. Vzdelávanie v tejto oblasti sa rozhodne vyplatí. A môže sa vám stať, že odrazu okolo seba objavíte inváziu narcistov – v osobných vzťahoch, práci, medzi kamarátmi a susedmi…
A ešte jeden trefný komentár od čitateľky:
„Tie ázijské lienky sú dosť agresívne a protivné. Keď ich chytíte do rúk, že ich vyhodíte von, okakajú vám ruku – takmer vždy. To naša pekná nerobí, vždy som ju chytala. A toto by sa dalo tiež použiť ako príklad: vždy, keď je človek pri narcistovi/ manipulátorovi/ psychopatovi, odchádza zašpinený… Inakšie to pri ňom jednoducho nejde.“