Viete o tom, že podľa článku zo 4.10.2020 je viac ako polovica Slovákov náchylná veriť konšpiráciám? A vraj to bol Mark Twain, kto povedal:
„Ak nečítate noviny, ste neinformovaní.
Ak ich čítate, ste dezinformovaní.“
No, asi to závisí od toho, aké noviny čítate. V našej internetovej ére sa dá nájsť na internete skutočne všeličo a skočiť môžeme na všelijaké „udičky“. Počúvala som jednu kázeň o konšpiráciách a rada by som sa s Vami podelila o pár myšlienok z nej.
Ktorá bola prvá konšpirácia na svete?
Lucifer v nebi strhol na svoju stranu tretinu anjelov tvrdením, že Boh je despota a ukrutný vládca. Ďalšou jeho konšpiráciou bolo tvrdenie Adamovi a Eve, že keď budú jesť z ovocia stromu poznania dobrého a zlého, nezomrú, ale budú ako Boh – a výsledok poznáme. Adam obviňuje Boha, žaluje na Evu.
(Nielen ako) Spoluzávislí
sme varovaní pred tým,
aby sme veci „domýšľali“
a aby sme podliehali sebaľútosti.
Pri konšpiráciách ide o pripisovanie zlých pohnútok ľuďom, moje vnútorné ja je stále viac roztrpčené. Vzbudzujú v nás zatrpknutosť a cynizmus, ktoré nedokážu prijať pravdu, stávame sa neschopnými pozrieť sa na veci aj z inej strany. Keď šírim konšpirácie, obviňujem tých druhých a žalujem na nich.
… lebo bol zvrhnutý
žalobca našich bratov,
ten, čo na nich
dňom i nocou žaloval
pred naším Bohom.
(Zjavenie 12,10)
Boj sa odohráva v našej mysli. Hráme sa na Boha, myslíme si, že vieme čítať v srdci druhého človeka. Začíname byť podozrievaví voči všetkému a všetkým:
- „Ja viem, čo si myslia.“
- „Ja viem, čo robia.“
- „Ja viem, čo majú za lubom.“
- „Bojíme sa toho, nenecháme sa zotročiť.“
Vplyv konšpirácií na našu psychiku a vzťahy
Konšpirácie
- vyvolávajú strach a šíria nespokojnosť.
- Bránia nám v tom, aby sme sa zameriavali na to, čo máme robiť, lebo sa zaoberáme nimi, „zaručenými pravdami, o ktorých nikto nikdy predtým nepočul“ a ktoré „vymažú, preto si ich musíme hneď prečítať“.
- Učíme sa nenávidieť svojho blížneho, ktorý je iný – a má iný názor – než ja.
- Hľadáme problémy tam, kde nie sú.
- „Tí druhí“ sú zlí. Zavládne nedôvera, nepriateľstvo, odcudzenie a podozrievanie.
Konšpirácie v nás vyvolávajú 5 vecí:
- ducha nedôvery a podozrievania: vedú nás k tomu, aby sme videli v ľuďoch len to najhoršie,
- kŕmia v ľuďoch strach,
- oslabujú našu schopnosť rozpoznať pravdu od lži („Neviem sa v tom zorientovať, už toľko to študujem a stále sa v tom nevyznám, prečo je to také strašne zložité? Kde je pravda?“). Snažíme sa zostaviť puzzle z kúskov, ktoré do seba nezapadajú, každý vraví čosi iné.
- stávame sa falošnými svedkami tým, že obviňujeme svojich blížnych.
- stávame sa šíriteľmi nenávisti
Šesť vecí nenávidí Hospodin, sedem je pre neho ohavnosťou: pyšné oči, falošný jazyk, ruky, čo prelievajú nevinnú krv, srdce, čo snuje podlé plány, nohy, čo náhlivo bežia za zlom, falošný svedok, čo šíri lži, a ten, čo vyvoláva zvady medzi bratmi. (Príslovie 6,16-19)
Duch ohovárania a žalovania je spôsob, ako zasievať nepriateľstvo, spory, podkopávať vieru.
Nepovieš na svojho blížneho falošného svedectva.
Poškodzujem reputáciu svojho blížneho prekrúcaním jeho myšlienok a činov tým, že im pripisujem zlý zámer? Vytváram múr a rozdelenie, čo oboje zraňuje?
- Títo nám chcú zle.
- (Tí hore) nám robia zle.
- Obmedzujú nás.
- Sú problematickí.
My verzus Boh
My ľudia sme takí: milujeme hriech a nenávidíme hriešnika.
No Boh hriech nenávidí a hriešnika miluje. Odpúšťa, povzbudzuje.
Necháme sa Satanom navinúť na tú jeho udičku a budeme sa konšpiráciami zaoberať? Môžeme sa za seba modliť – áno, aj za konšpirátorov, aj za tých, čo nám „robia zle“. Všetci ľudia patria Bohu.
… aby všetci boli jedno,
ako ty, Otče, si vo mne a ja v tebe…
(Ján 17,21).
Je ten druhý môj nepriateľ? Budem hľadať triesku v jeho oku (a nehľadieť na brvno vo svojom vlastnom)? Ježiš sa venoval prostitútke i rímskemu vojakovi – okupantovi. Prišiel zomrieť za všetkých.
Ako rozpoznávať, čo konšpirácia je a čo nie je? To by bolo už na iný článok…
Mohlo by Vás zaujímať: