Mysleli ste si, že spoluzávislosť má do činenia len s psychikou?
Prečítajte si, ako je to naozaj…
Ako píše Melody Beattieová vo svojej knihe Koniec spoluzávislosti, „spoluzávislí ľudia nikdy nevedia, čo môžu očakávať, hlavne keď žijú s alkoholikom, narkomanom alebo inak narušeným človekom. Sme zavaľovaní problémami, stratami, zmenami. Znášame rozbité okná, zmeškané stretnutia, nesplnené sľuby a klamstvá. Strácame finančnú a citovú istotu, sebadôveru, dôveru v ľudí, ktorých milujeme, i vieru v Boha. Strácame zdravie, materiálne veci, schopnosť tešiť sa zo sexu, dobrú povesť, sociálny život, zamestnanie, sebakontrolu, sebaúctu – strácame seba“ (1).
Spomína na „ženu, ktorá dávala a trpela tak veľmi, že zomrela „na starobu“ a prirodzené dôvody vo veku tridsaťtri rokov. Bola matkou piatich detí a manželkou alkoholika, ktorý bol vo väzení po tretí raz“ (Úvod). Spomína tiež, že „v pokročilejších štádiách spoluzávislosti zanedbávame svoje zdravie i zovňajšok“ (2).
Robin Norwoodová dodáva: „Obidvaja partneri v týchto zväzkoch potrebujú rovnakú pomoc, lebo obidvaja na svoju posadnutosť doslova umierajú – on na následky závislosti na chemickej látke, ona pod vplyvom nadmerného stresu“ (Ženy, které příliš milují) (3).
Extrémny stres spôsobený spoluzávislosťou môže mať vplyv na telesné, emocionálne i duševné zdravie. Môže spôsobovať:
- bolesti hlavy, migrény,
- vredy,
- astmu,
- vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia
- problémy so sánkou, nočné škrípanie zubami (bruxizmus),
- závislosti – ako snaha vyrovnať sa so svojou bolesťou a frustráciou
- depresiu, úzkosť.
Iní spomínajú:
- svalové kŕče,
- nevysvetlené bolesti kĺbov,
- fibromyalgiu,
- nadmerné priberanie alebo chudnutie,
- dráždivé hrubé črevo,
- zápchu,
- nočné potenie,
- chronický únavový syndróm,
- imunitnú nedostatočnosť,
- prechladnutia a nádchu alebo chronickú sínusitídu (4).
Patrick B. McGinnis, PhD, LMHC (5) pridáva:
- nespavosť,
- srdcovú arytmiu,
- sexuálnu dysfunkciu,
- únavu a hyperaktivitu,
- žalúdočno-črevné ťažkosti.
Psychické symptómy u spoluzávislých sa často považujú za psychosomatické a očakáva sa, že zmiznú, keď alkoholik prestane piť – čo sa často nestane a ťažkosti pretrvávajú. Zdravotné problémy spoluzávislých rodinných príslušníkov sa nezlepšia automaticky s abstinovaním alkoholika – bez terapie spoluzávislosti pokračujú, akoby alkoholik nikdy neprestal piť.
„Spoluzávislé osoby navonok pôsobia navonok dojmom príliš zodpovedných ľudí, sú však rovnako nezodpovední za svoj stav, svoje potreby, zdravie a tiež nemôžu plniť rodičovské povinnosti. Zdravotné problémy sa začínajú tým, že spoluzávislí ich začnú ignorovať, aby predišli bolestným pocitom viny, hanby, podráždenia a nenávisti. Poruchy v emočnej sfére spôsobené blokovaním pocitov vedú k tomu k „reakciám“ vo vnútri tela, čo vedie k rôznym dysfunkciám, vazospazmom a spazmom hladkého svalstvu vnútorných orgánov. Spoluzávislí pod vplyvom dlhodobej stresovej rodinnej situácie „prenášajú“ svoje konflikty a emocionálny stres do svojich vlastných tiel. To nakoniec vedie k rozvoju takzvaných psychosomatických porúch alebo chorôb: bronchiálna astma, arteriálna hypertenzia, ischemická choroba srdca, dvanástnikový vred, kožné choroby atď. Vznik psychosomatických chorôb naznačuje progresiu spoluzávislosti. Niektorí odborníci sa domnievajú, že ak sa závislosť nebude liečiť, vedie to k smrti v dôsledku vývoja závažných psychosomatických chorôb.“ (M. Zosimova. In: „Psychológia na každý deň“, september 2010)
- úzkostná (vyhýbavá) poruchy osobnosti (F60.6),
- závislá porucha osobnosti (F60.7),
- anankastická porucha osobnosti / osobnosť „obsedantno-kompulzívna“ (F60.5),
- zmiešaná porucha osobnosti (F61.0),
- zmiešaná úzkostná a depresívna porucha (F41.2),
- fobická úzkostná porucha (F40),
- generalizovaná úzkostná porucha (F41.1),
- posttraumatická stresová porucha (F43.1).

Zdroje:
- Melody Beattie: Koniec spoluzávislosti. 12. kapitola
- Tamže, 19. kapitola.
- Robin Norwoodová: Ženy, které příliš milují.
- Codependency: Physical symptoms, diseases and ailments
- Patrick B. McGinnis, PhD, LMHC: Codepencency-Abandonement of Self
⇒ Mohlo by Vás zaujímať: